Bugun...AB projesi ile 15 kadın plastik enjeksiyon operatörü oldu
Tarih: 30-07-2017 16:51:59 + -


Şiddet mağduru kadınlara yönelik insani hakların korunmasını, sosyal uyumluluklarını desteklemek ve istihdam edilebilirliklerini artırarak iş gücü piyasasına girişlerini sağlamak amacıyla Ankara'da gerçekleştirilen proje kapsamında 50 kadın meslek sahibi oldu.

facebook-paylas
Tarih: 30-07-2017 16:51

AB projesi ile 15 kadın plastik enjeksiyon operatörü oldu

Ankara Yenimahalle Belediyesi, OSTİM Sanayici ve İş Adamları Derneği (OSİAD) ile Hacettepe Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen “Şiddet Mağduru Kadınların Sosyo-Ekonomik Destek Sistemlerinin Geliştirilmesi” projesi ile 50 kadın meslek sahibi oldu. Proje kapsamında 15 kadın kaynakçılık, 15 kadın plastik enjeksiyon ve 20 kadın lojistik alanında eğitimlerini tamamlayarak düzenlenen törende sertifikalarını aldı.

 

 

Yenimahalle Belediyesi’nin şiddet mağduru kadınların yeniden hayata tutunması için başlatılan her projede yer aldığını anlatan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Kadına uzatılan el, insanlığa uzatılan eldir” dedi.

 

 

Yaşar “Allah kadın ve erkeği eşit yaratmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk de daha Avrupa’da hakları verilmemişken Türkiye’de kadına seçme seçilme hakkını vererek, medeni kanunu getirerek 1923’lerde bizleri eşit yurttaş yapmıştır. Ama bugün Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yaklaştığımız bir dönemde hala kadına şiddet, kadına taciz var ve artıyor. Kadını çalışma hayatından uzak tutmak isteyen bir zihniyet maalesef var. Belediyecilik sadece yol yapmak çöp toplamak değil. Toplumumuzu el birliğiyle eğitmeli, kadınlarımıza, kızlarımıza sahip çıkmalı ve her zaman iyi birer örnek olmalıyız” diye konuştu.

 

 

Projeye destek olan herkese tek tek teşekkür eden OSİAD Başkanı Ahmet Kurt da “Türkiye’nin en önemli konularından biri olan kadına şiddet konusunda da sorumluluk aldık ve alnımızın akıyla çalışmayı bitirdik. Bir kadını değiştirmek, bir hayatı değiştirmek demektir. Bir hayatı değiştirmek de bir ülkeyi ve dünyayı değiştirmek sözünün gerçekliğine inanıyoruz. Bu projemizle bizler de birkaç hayat kurtarırken, aynı zaman ülkemizin utanç tablolarından birini tersine çevirmek istedik. İstiyoruz ki kadınlarımız gülsünler, hayal kurabilsinler, geleceğe sarılabilsinler. Eğer onlara hayallerini verebildiysek bizden daha mutlusu yoktur” dedi.

 

 

Sertifikalarını alan kadınlar İŞKUR desteğiyle firmalarda istihdam edilecek. Kadınların çoğunlukla erkeklerin yer aldığı sanayide istihdam edilmesiyle çalışma ortamına kadın nezaketi de gelecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER STK'LAR Haberleri

YUKARI