Bugun...ABS hammaddesinde gümrük vergisi kaldırıldı
Tarih: 08-07-2015 23:33:07 + -


Bakanlar Kurulu'nun, Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar'ın yürürlüğe konulması kararı, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, 31 Aralık 2015 tarihine kadar ithal edilecek Akrilonitril Butadien Stiren Kopolimerinde, 2 bin ton için sıfır gümrük vergisi oranıyla tarife kontenjanı açıldı.

facebook-paylas
Tarih: 08-07-2015 23:33

ABS hammaddesinde gümrük vergisi kaldırıldı

Kararda tespit edilen tarife kontenjanı dışında yapılacak ithalata ise yürürlükteki İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde söz konusu eşya için tespit edilen gümrük vergisi uygulanacak. Karar çerçevesinde yapılacak ithalat için Ekonomi Bakanlığınca ithal lisansı düzenlenecek. İthal edilecek ürünlere ilişkin gümrük beyannamelerinin, ithal lisansının geçerlilik süresi içinde tescil edilmesi gerekecek.

 

 

Tespit edilen tarife kontenjanına başvuru ile tarife kontenjanının dağıtımı, yönetimi ve uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar, Ekonomi Bakanlığınca yayımlanacak tebliğle belirlenecek. Kararda yer almayan hususlarda, İthalat Rejimi Kararı ve diğer ilgili mevzuat hükümleri uygulanacak.

 

 

Öte yandan, gümrük kıymeti kilogram başına 6 doların altındaki plastiklerden diğer plakalar, levhalar, filmler, folye ve şeritlerden politen olanlar gözetim uygulamasına tabi olacak.

 

Buna göre, gümrük kıymeti kilogram başına 6 doların altındaki plastiklerden diğer plakalar, levhalar, filmler, folye ve şeritlerden politen olanlar, Ekonomi Bakanlığınca düzenlenecek gözetim belgesiyle ithal edilebilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MEVZUAT Haberleri

YUKARI