Bugun...Ambalajcıların 2023 hedefi 30 milyar dolar
Tarih: 04-11-2017 18:17:53 + -


Ambalaj ürünlerinden makinelerine, gıda işleme ekipmanlarından baskı teknolojilerine ve tamamlayıcı ambalaj ürünlerine kadar tüm ihtiyaçlara yönelik çözümleri bir araya getiren Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, bu yıl bir rekora imza atarak 108 ülkeden 59 bin 326 sektör temsilcisini aynı çatı altında buluşturdu. REED TÜYAP ve Ambalaj Sanayicileri Derneği işbirliğiyle düzenlen fuar; Türkiye ambalaj sektörünün tüm yeniliklerini bir araya getirdi.

facebook-paylas
Tarih: 04-11-2017 18:17

Ambalajcıların 2023 hedefi 30 milyar dolar

Ambalaj sanayisinin Avrasya’daki en büyük buluşma platformu olan Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. 43 ülkeden bin 122 firma ve firma temsilcisini buluşturan fuar, sektör katılımcılarından tam not aldı.

 

 

2016 yılına göre yüzde 7 büyüme yakalayan fuar, yurt içinden 52 bin 074 yurt dışından ise 7 bin 252 ziyaretçiye ev sahipliği yaparak, sektörün buluşma noktası olduğunu bir kez daha kanıtladı. Almanya, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Fransa, Irak, İngiltere, İran, İsrail, İtalya, Libya, Lübnan, Makedonya, Mısır, Tunus, Rusya, Ürdün ve Yunanistan başta olmak üzere binin üzerinde alım heyetini profesyonellerle buluşturan fuarın bu yılki konuk ülkesi ise Fas oldu.

 


  
Özel bölümleriyle de büyük beğeni topladı

 

 

Ambalajda tasarımın önemini vurgulamak adına özel programlara da ev sahipliği yapan fuar, ambalaj tasarımcılarının yaratıcılıklarını sergilemeleri için oluşturulan Tasarım Sokağı ile katılımcı ve ziyaretçilerin beğenisini topladı. Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı kapsamında düzenlenen panellerle sektör paydaşları da bir araya geldi. Katılımcı ambalaj tasarımcıları ve çalıştıkları markaların üst düzey yetkilileri ile organize edilen panellerde; ambalaj tasarım sektörünün önemi masaya yatırıldı. 

 

 

Muharremoğlu: Fuarda önemli iş birliklerine imza atıldı

 

 

Reed Tüyap Genel Müdürü Ali Muharremoğlu, fuarın bu yıl rekorlara imza attığını söyledi. Yabancı ziyaretçi sayısında da önemli bir artış yaşandığını dile getiren Muharremoğlu, fuarın Avrasya Bölgesi’nin en önemli üreticilerini ve markalarını aynı çatı altında buluşturarak sektörün geleceği için işbirliklerinin altına imza attıklarını aktardı. Muharremoğlu, “Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, bölgesinin en önemli fuarı, dolayısıyla fuar kapsamında ve sonrasında da çok önemli işbirliklerinin gerçekleşeceğine inanıyoruz. Gelişen teknolojiyi yakından takip eden fuarımız, sektörün gelişimine de önemli ölçüde katkı sağlıyor.  Bu farkındalıkla da bu yıl 43 ülkeden bin 122 katılımcıyı 4 gün boyunca 108 ülkeden 59 binin üzerinde ziyaretçi ile buluşturdu. Bu sene olduğu gibi önümüzdeki yıl da bu rakamları bir üst banda çıkarma hedefiyle çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi. 

 

 

Sarıbekir: Genç beyinlere yatırım yapmaya devam edeceğiz

 

 

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir ise Türkiye ambalaj sektörünün büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Belirlenen hedeflere ulaşmak için özveriyle çalıştıklarının altını çizen Sarıbekir, sektörün 2017 yılının ilk 6 ayında 407 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verdiğini belirtti. Türkiye ambalaj sektörünün 20 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaştığını aktaran Sarıbekir, “Sektör olarak dünyada üçüncü Avrupa’da ise altıncı sıradayız. 330 milyar dolarlık bir ekonomik hareketi, ambalajlarla mümkün kıldığımızı inanıyoruz. Ve en önemlisidir ki Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023’te 30 milyar dolarlık pazar büyüklüğü ve 10 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulaşacağız. Ayrıca üniversite-sanayi işbirliklerine inanıyor, nitelikli insan kaynağı yetiştirmek için önemli projelerin altında imza atıyoruz. Bugüne dek yüzlerce firmanın katıldığı ASD Ambalaj Akademisi eğitimleri bu konuda önemli bir boşluğu doldurdu. Bunu yanı sıra Türkiye’de tasarım eğitimi alan öğrencilerin ambalaj tasarımı alanına yönelmelerini sağlamak amacıyla 13 yıldır Reed Tüyap işbirliğiyle Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması düzenliyoruz. ASD olarak geleceğimizin teminatı olan genç beyinlere yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ETKİNLİKLER Haberleri

YUKARI