Bugun...Atık toplayıcılarına KOSGEB'ten destek
Tarih: 15-02-2015 23:49:22 + -


KOBİ’lerin geri dönüşüm veya geri kazanım ve toplamaya veya ayırmaya ilişkin faaliyetleri KOSGEB Destek Programları kapsamında desteklenecek.

facebook-paylas
Tarih: 15-02-2015 23:49

Atık toplayıcılarına KOSGEB'ten destek

‘Ulusal Geri Dönüşüm Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nın (2014-2017) Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlandı. Bakanlık internet sitesinden yapılan açıklamada; Eylem Planı’nda Türkiye’de üretilen atıkların yarısından fazlası geri kazanılabilir özelliğe sahip olduğu belirtilerek, geri dönüşümün ulusal refahın arttırılması konusunda büyük potansiyel taşıdığı ifade edildi.

 

 

Eylem planının hedefleri arasında toplumun tüm kesimlerinde geri dönüşüm bilincini oluşturmak, ilgili mevzuatı geri dönüşüme yönelik olarak geliştirmek, atıkların etkin bir şekilde geri dönüştürülmesi için gerekli altyapıyı oluşturmak, geri dönüşüm konusunda finansal destek sağlamak ve atık üretimini kayıt altına alarak etkin bir denetim sistemi kurmak yeraldı.

 

 

Geri kazanılabilir atıkların diğer atıklarla karıştırılmadan kaynağında ayrı toplanmasının sağlanması ve geri kazanım veya bertarafa gönderilmek üzere bırakılması amacıyla oluşturulan atık getirme merkezlerine ilişkin yeni bir mevzuat çıkarılacak.

 

 

Eylem Planı’nda başta çocuklar olmak üzere vatandaşların geri dönüşüm konusunda bilinçlendirilmesine yönelik yapılacaklara da yer verildi. Bu kapsamda, ibadethanelerde geri dönüşüm konusuna ilişkin bilgi verilecek ve konunun dini açıdan önemi aktarılacak. Okul öncesi eğitimde ve okullarda öğrencilerin geri dönüşüm konusunda aktif olarak katılabileceği proje benzeri faaliyetler oluşturulacak, artırılacak ve desteklenecek. Yerel yönetimlerin öncülüğünde evlerde atıkların ayrı toplanmasının yaygınlaştırılmasına yönelik projeler geliştirilecek. Halkın bu projeler hakkında bilgilendirilmesi ve projelere katılımı sağlanacak. Geri dönüşüm uygulamalarını geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla hedef kitlelere yönelik kılavuzlar, broşürler ve kamu spotu hazırlanacak. Atık yönetimi ve geri dönüşüm üzerine ilgili tarafların katılımıyla sempozyum veya çalıştay düzenlenecek. AVM, metro ve yoğun olarak kullanılan benzer alanlarda çevre köşeleri oluşturularak özellikle çocuklarda geri dönüşüm konusunda farkındalık yaratıcı ve bilinçlendirici etkinlikler gerçekleştirilecek. Geri dönüşüm konusunda en iyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırılması sağlanacak ve performansı yüksek olan taraflar teşvik edici ödüllerle desteklenecek. Geri dönüşüm konusunda eğiticilerin eğitimine yönelik programlar hazırlanacak. Yerel yönetimlerin geri dönüşüm konusuna yönelik personel altyapısı eğitim yoluyla geliştirilecek.

 

 

Geri dönüşüme özel önem: Eylem Planı kapsamında geri dönüştürülebilir atıkların belediyeler ve belediyelerin anlaşacağı lisanslı işletmeler tarafından kaynakta ayrı, organik atıklarla kirlenmeyecek, etkin bir şekilde toplanması ve taşınmasını sağlayacak sistemler geliştirilecek, yaygınlaştırılacak.

 

 

Geri dönüşüme yönelik kooperatifler kurulacak ve geliştirilecek: Bu konuda dünyadaki başarılı kooperatiflerle işbirliğinin kolaylaştırılması amacıyla eğitim ve araştırma geliştirme faaliyetleri gerçekleştirilecek.

 

 

Hurda toplamada modern sisteme geçilecek:  Hurda toplama konusunda gelecek yılsonuna kadar ilkel yöntemlerden, yerel yönetimler aracılığıyla takip ve kontrol edilebilir modern bir sisteme geçilmesi sağlanacak.

 

 

KOBİ'lerin geri dönüşüm veya geri kazanım ve toplamaya veya ayırmaya ilişkin faaliyetleri KOSGEB Destek Programları kapsamında desteklenecek. Belediyelerin katı atıkların toplanması ve bertarafından bütçelerine sağladıkları gelir miktarının, geri dönüşümü teşvik amaçlı oluşturulan programlarda kullanılması temin edilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarının bütçelerine atık yönetimi için bütçe imkanları dahilinde yeterli ödenek ayrılacak. Atık oluşturan tesisler, geri dönüştürülebilir atık bilgileri (özellik, miktar, bölge, sektör vb.), toplama ayırma, geri dönüşüm ve işleme tesisleri bazında envanter oluşturulmasına yönelik idari kayıt sistemi geliştirilecek. Atık (arıtma çamuru, lastik vb.) geri dönüşümü veya bertarafında termal işlem uygulayan tesislerde uygulanan çevrim içi (on-line) izleme ve denetleme sistemleri (atık su, baca gazı vb.) oluşturulacak.


Ali / 07-03-2016 10:05:00

Geri dönüşüm 10-15 yıl sonra çok önemli olacak, ama bizler ancak o zaman okullarda eğitimlere ve bilgilendirmeye başlayacağız galiba. İnsanlarımız evlerinin içi temiz olduğunda temiz bir bireyiz sanıyorlar, fakat dışarıda nasıl olsa belediye veya devlet toplamak ve temizlemek zorunda diye atıklarını dışarıya atıyor. Önemli olan temizlik beyinlerde, evin içinde değil sadece. Bu çevreyi biz gençlere bu şekilde mi bırakacağız ? Önce örnek davranışlarımızı düzeltelim ve çocuklarımıza saygı,temizlik,düzen ve geleceği için nasıl bulmak istersen öyle bırak mantığını artık öğretmeliyiz. Umarım geç olmadan anlar birileri bunları. Şebnem hanım çok haklı konusunda.

Şebnem / 17-02-2015 08:57:00

Yapılacak ...Yapılacak...Biraz geç kalınmadı mı? Yıllardır kapının önüne ayrı çop kutuları ile kağıt,cam,plastik ayrımı kültürünü bile yerleştiremedi belediyeler!! ..En lüx marketlerdeki geri dönüşüm kutuları alakasız atıklarla dolu..Elimde yağ,atık toplanan yer aradığımı bilirim..Yetersiz..Yaygın değil..Eğitim yok,yasa yok,bilinçlenme yok!!!!:(...İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MEVZUAT Haberleri

YUKARI