Bugun...Biliktü: "İlk altı aylık ihracat artışı yüzde 10'a yaklaştı"
Tarih: 30-07-2017 17:37:20 + -


Bursa Plastik ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (BURPAS) yönetim kurulu basın mensuplarıyla bir araya gelerek plastik ve ambalaj sektöründeki gelişmeler ile 2017 yılının ilk yarısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

facebook-paylas
Tarih: 30-07-2017 17:37

Biliktü:

Yurtdışı talep itibarıyla Ocak – Haziran 2017 döneminde sektör ihracatında artışın dış faktörlerdeki olumsuzluklara rağmen devam etmekte olduğunu ifade eden BURPAS Başkanı İlker Biliktü ihracatın ilk 6 aydaki artış oranının yüzde 10’a yaklaştığını söyledi. 

 

 

2017 yılı ilk yarısında küresel ekonomide bazı belirsizliklerin canlılığını koruduğunu belirten Biliktü şunları söyledi: “Özellikle hükümetimizin 2017 yılı başından bu yana aldığı ve en önemlisi reel sektör odaklı önlemler; küresel ticaretteki yavaşlama ve diğer mevcut riskler gibi baskı yaratan unsurlara karşı dengeleme işlevi üstlenmeye devam etti. Dolayısıyla 2017 ilk yarıda plastik sektör büyümesinin temelde yurtiçi talebe bağlı geliştiği görülmektedir.”

 

 

Basın toplantısında konuşan Biliktü, plastik mamul ihracatında ilk 3 sırada Irak, Almanya ve İsrail olduğunu belirtirken, son dönem ihracatında ise Bulgaristan’ın yüzde 29, Cezayir’in yüzde 23, İsrail’in yüzde 13 oranında bir artış sağladığını ifade etti.

 

 

Biliktü, “Sonuç itibarıyla 2017 ilk yarıyılında plastik sektörünün büyümesinde tedarik sağlanan beyaz eşya, otomotiv, ambalaj, inşaat, elektronik gibi sektörlerin desteğine de bağlı olarak iç talep yönlü olduğu ifade edilebilir. Zira yurtiçi siparişlerde belli bir stabilite sağlanmıştır. Yatırım ve ihracat tarafının ise hala toparlanma evresi içinde olduğu, dolayısıyla bu yıl olmasa da orta vadede sektör büyümesini sürükleyici unsurlar arasında yer alacağı öngörülmektedir” şeklinde konuştu.

 

 

Sektörün çeşitli problemlerinin de olduğunu ifade eden Biliktü, “Karşı karşıya kaldığımız sıkıntılar ise kur riski başta olmak üzere, sektöre hammadde girişinin dövizle yapılıp iç piyasaya TL cinsinden satılması, vadelerin uzunluğu, düşük kar marjları, sermaye birikiminin yetersizliği, üretim verimsizlikleri, yetersiz insan kaynağı olarak sıralanabilir. Plastik ve ambalaj sektörüne Bursa açısından bakacak olursak otomotivden tekstile, gıdadan kimya sanayine kadar Bursa’daki sektörel çeşitlilik durumu itibariyle ürünlerimize her alanda talep devam etmektedir” dedi.

 

 

200 metrekarenin üzerindeki marketlerde poşetin parayla satılacak

 

 

2019 yılından itibaren naylon poşetlerin marketlerde para ile satılmaya başlanacağını belirten Biliktü şöyle konuştu: “Bu konuda Çevre Bakanlığı’nın Plastik Atık Yönetmeliği 01.01.2019 tarihinde yürürlüğe girecek. Çevrenin korunması amacıyla alınan bu kararın yürürlüğe girmesi tüketiciyi ciddi anlamda olumsuz etkileyecektir. Çünkü 200 metrekarenin üzerindeki marketlerde poşetin parayla satılacak olması marketlerin işini de olumsuz yönde etkileyecektir.”

 

 

BURPAS Yönetim Kurulu Başkanı İlker Biliktü, soru cevap bölümünde, “BTSO seçimleri yaklaşıyor. Önümüzdeki dönemde görev almayı düşünüyor musunuz?” şeklindeki bir soruya da, “Şu anda başarılı bir BTSO Yönetim Kurulu var. Bizler de sektörümüzün meseleleri ile kendileriyle sürekli temas halindeyiz. Kısmet diyelim” sözleriyle cevap verdi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER STK'LAR Haberleri

YUKARI