Bugun...Clariant ve Huntsman birleşiyor
Tarih: 01-06-2017 12:56:32 + -


Dünyanın önde gelen özel kimyasallar şirketi Clariant ve Huntsman 2017 sonuna kadar tamamlanması hedeflenen birleşmeyle HuntsmanClariant adını alacak. Yaklaşık 20 milyar dolarlık işletme değerine sahip olacak yeni şirket ile 3,5 milyar doların üzerinde değer yaratılması bekleniyor.

facebook-paylas
Tarih: 01-06-2017 12:56

Clariant ve Huntsman birleşiyor

Clariant ve Huntsman Corporation, eşit büyüklükteki iki şirketin tüm hisseleri kapsayan birleşmesine yönelik nihai anlaşmanın Yönetim Kurulları tarafından oybirliğiyle kabul edildiğini açıkladı.

 

 

Birleşme sonucu ortaya çıkacak şirketin adı HuntsmanClariant olacak. Tahmini 2016 rakamlarına göre  iki şirketin birleşmesi, yaklaşık 13,2 milyar dolarlık satış, 2,3 milyar dolarlık düzeltilmiş FAVÖK ve açıklama tarihi itibariyle yaklaşık 20 milyar dolarlık birleşik işletme değerine sahip, önemli bir küresel özel kimyasallar şirketi yaratacak.

 

 

Bu birleşme ile her iki taraf, birbirinin güçlü yanlarından faydalanma fırsatı bulacak ve potansiyeli yüksek son kullanıcı pazarlarında ve coğrafyalarda ciddi oranlarda büyüme imkanına sahip olacak. HuntsmanClariant sürdürülebilirlik alanındaki bilgi birikimini ortaya koyarak  çok daha güçlü bir ortak inovasyon platformunu yönlendirecek. Tüm bu avantajların, yüksek kazançlar getirecek ve hisse değerlerini yükseltecek yeni ürünler geliştirilmesine olanak yaratması bekleniyor.

 

 

Clariant ve Huntsman çok daha geniş bir küresel faaliyet alanı elde etmek, sürdürülebilirlik değeri yüksek  bir inovasyon gücü yaratmak ve yeni büyüme fırsatlarına ulaşmak için güçlerini birleştirdiğini ifade eden Clariant CEO’su Hariolf Kottmann "Bu, tüm hissedarlarımızın çıkarına uygun bir gelişme olacak. Huntsman'ın CEO'su Peter Huntsman’la aynı stratejik vizyonu paylaşıyoruz ve onunla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.” açıklamasında bulundu.

 

 

Huntsman CEO’su Peter R. Huntsman ise birleşme ile ilgili; “Bu birleşme beni çok heyecanlandırıyor ve son on yıldır hayranlık duyduğum ve çok güvendiğim Hariolf Kottmann’la beraber çalışacak olmayı dört gözle bekliyorum. Birlikte, özel kimyasallar alanında bize ciddi anlamda finansal güç ve esneklik sağlayacak bir birleşik bilançoya sahip, küresel bir marka yaratacağız." dedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ŞİRKETLER Haberleri

YUKARI