Bugun...DowDupont birleşmesi tamamlandı; üç yeni şirket yolda
Tarih: 05-09-2017 12:18:20 + -


DowDuPont™, The Dow Chemical Company ve E.I. du Pont de Nemours & Company arasında gerçekleşen eşitlerin birleşmesi işleminin, 31 Ağustos 2017 tarihinde yürürlüğe girmek üzere başarıyla tamamlandığını duyurdu. Birleşen kuruluş, “DowDuPont™” adı altında tarım, malzeme bilimi ve özel ürünler olmak üzere üç bölüm hâlinde bir holding olarak faaliyetlerini sürdürecek.

facebook-paylas
Tarih: 05-09-2017 12:18

DowDupont birleşmesi tamamlandı; üç yeni şirket yolda

DowDuPont Yönetim Kurulu Başkanı Andrew Liveris yaptığı açıklamada “Birleşme, şirketlerimizin köklü tarihlerinde bir kilometre taşıdır,” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Söz konusu birleşmeyi tamamlamış olmaktan ve sektörde lider, bağımsız, halka açık üç şirket kurmak üzere adım atmaktan ötürü son derece büyük heyecan duymaktayız. Müşterek mirasımız ve kuvvetimiz etkileyici olmakla birlikte; bu birleşmenin gerçek kıymeti, içinde bulundukları sektörleri tanımlayacak ve tüm paydaşların yararına büyümenin itici gücü olacak, sektörlerinin dinamosu üç şirketin kurulmasında yatıyor. Ekiplerimiz bir yılı aşkın süredir bütünleşme planlaması üzerinde çalışıyor. Birleşme itibariyle de bu planların hayata geçirilmesi için, şirket oluşumlarını mümkün olduğunca hızlı tamamlamak adına çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.” 
 
 
 
DowDuPont İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ed Breen, “Bu işlemin tamamlanması hissedarlar, müşteriler ve çalışanlar açısından, sürdürülebilir büyüme ve inovasyon üzerine inşa edilen bir gelecekle daha yüksek değer ve daha büyük fırsatları ortaya çıkarma yolunda atılmış kesin bir adımdır,” derken sözlerine şunları da ekledi: “DowDuPont, bilim ve inovasyona yeniden yatırım yapmak, müşterilerimizin devamlı değişen sorunlarını çözmek ve hissedarlarımıza uzun vadeli getiriler kazandırmak üzere daha iyi konumlanmış olacak üç güçlü şirket için bir sıçrama tahtasıdır. Birleşmenin tamamlanmasıyla birlikte, planlanan üç güçlü şirketin temelini oluşturacak organizasyon yapılarına son şeklini vermeye ve değer açığa çıkarmak üzere sinerjileri yakalamaya odaklanıyoruz. Ana hedefimiz, pazar görünürlüğü ve daha verimli Ar-Ge çalışmalarıyla, planlanan şirketlerin her birinin birer sektör lideri olarak başarıyla rekabet etmeleri için gereken donanıma sahip olmalarıdır.”  
 
 
 
Dow ve DuPont’un birbirini son derece iyi tamamlayan portföylerini birleştirerek ardından planlanan sektör liderlerinin yaratılmasıyla, DowDuPont tüm paydaşları için değeri azami seviyeye çıkarmayı hedefliyor.  Gerçekleştirilen birleşme ile; 
 
 
 
Paydaşların planlanan her bir şirketin önemli maliyet sinerjilerinden ve üç bağımsız şirkete bölünmenin ardından gelecek uzun vadeli büyüme ve yaratılan sürdürülebilir değerden fayda sağlaması bekleniyor. İşlemin yaklaşık 3 milyar ABD doları tutarında uzun vade projeksiyonlu maliyet sinerjileriyle beraber, yaklaşık 1 milyar ABD doları değerinde büyüme sinerjileriyle sonuçlanması öngörülüyor. Şirketin, birleşmenin tamamlanmasını takip eden ilk 24 ay içinde, maliyet sinerjilerinde yüzde 100 projeksiyona ulaşması bekleniyor.
 
 
 
Müşterilerin üstün çözümlerden ve genişleyen ürün gamından faydalanmasının yanı sıra; Dow ile DuPont’un birbirini tamamlayan kuvvetleri birleştirildiğinde, planlanan her bir şirketin, hızla değişen koşullara yenilikçi ürünler ve daha fazla seçenekle daha hızlı ve daha etkili yanıt verebileceği belirtiliyor. 
 
 
 
Sürdürülebilir, uzun vadeli büyüme için kurulacak, yüksek odaklı ve rekabetçi sektör lideri işletmelerin çalışanlar için yeni fırsatlar yaratacağı düşünülüyor.   
 
 
 
İkinci şirket ise; aşağıda belirtilen mevcut Dow işletme segmentlerini içeren işletmelerden meydana gelen, Dow adını taşıyacak lider bir malzeme bilimi Şirketi olacak: Performans Plastikleri, Performans Malzemeleri & Kimyasalları, Altyapı Çözümleri ve Tüketici Çözümleri (Tüketici Bakımı ve Dow Otomotiv Sistemleri; Dow Elektronik Malzemelerinin Özel Ürünler Şirketine gitmesi planlanıyor), ile DuPont’un mevcut Performans Malzemeleri işletme segmentinden oluşuyor. Planlanan Malzeme Bilimi Şirketi’nin, yüksek büyüme kaydeden hedef pazarlardaki müşteriler için ambalaj, ulaştırma, altyapı ve tüketici bakımı dâhil olmak üzere gerçek anlamda farklı çözümleri olanaklı kılacak ölçek ve rekabet kapasitesiyle sektördeki en güçlü ve en geniş yelpazeye yayılan kimya ve polimer portföyünü sunması amaçlanıyor. Planlanan Malzeme Bilimi Şirketi’nin Genel Merkezi ise Midland, Michigan’da olacak.
 
 
 
Üçüncü şirket ise; DuPont Koruma Çözümleri, Sürdürülebilir Çözümler, Endüstriyel Biyo-bilimler ile hâlihazırda işlemin tamamlanması beklenmekle birlikte, FMC’nin Sağlık ve Beslenme iş kolunu da entegre edecek Beslenme ve Sağlık, ve de DuPont’un Elektronik & İletişim iş kolunu Dow’ın Elektronik Malzemeler iş birimiyle birleştiren Elektronik Teknolojiler dâhil güçlü, pazar lideri işletmelerden meydana gelecek lider bir Özel Ürünler Şirketi olacak. Planlanan Özel Ürünler Şirketi’nin, sektörleri ve günlük yaşamı dönüştüren son derece ayırt edilir ürünler ve çözümlerle teknoloji güdümlü nitelikli işletmelerden meydana gelen bir inovasyon lideri olması hedefleniyor. Şirketin genel merkezi ise Wilmington, Delaware’de olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ŞİRKETLER Haberleri

YUKARI