Bugun...Dünya kompozit pazarı 94 milyar euroya koşuyor
Tarih: 29-06-2017 10:50:41 + -


Kompozit Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri İsmail Hakkı Hacıalioğlu, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, kompozit malzemelerin, havacılık, yapı, spor, korozyon dayanımlı ürünler, E&E, denizcilik, taşımacılık ve otomotiv, askeri uygulamalar ve iş ekipmanları gibi alanlarında kullanıldığını söyledi. Hacıalioğlu, "Sektördeki büyüme küresel ekonomik büyümenin üzerinde seyrediyor. Pazar gelecek beş yılda yaklaşık 13 milyon tonluk hacme ve 94 milyar euroluk değere ulaşacak." dedi.

facebook-paylas
Tarih: 29-06-2017 10:50

Dünya kompozit pazarı 94 milyar euroya koşuyor

Kompozit sanayisinin inşaat, rüzgar enerjisi, uzay ve havacılık, otomotiv gibi alanlara daha fazla nüfuz ederek hızlı bir gelişme gösterdiğini ifade eden Hacıalioğlu, “2016 itibarıyla kompozit malzeme pazarı dünyada 74 milyar avroluk değere ve 10,8 milyon tonluk hacme ulaştı.” diye konuştu.

 

 

Türkiye kompozit sektörü 2017’de yüzde 5 büyüyecek

 

 

Kompozit malzemelerin Türkiye'de kullanımının hızla yaygınlaştığına işaret eden Hacıalioğlu, ülkede kompozit malzeme sektöründe iş yapan orta ve büyük ölçekli 180 şirket bulunduğunu söyledi.

 

 

Hacıalioğlu, şunları kaydetti: "Kısmen kompozit işi yapan firmalar da dahil edildiğinde ülkemizde yaklaşık 8 bin kişi, 800 kadar şirket vasıtasıyla, bu sektörde istihdam ediliyor. Türkiye pazarı geçen yıl 1,4 milyar euro ve 265 bin tonluk hacme ulaştı. Sektör bir önceki yıla göre yüzde 6 büyüdü.Kişi başına düşen kompozit malzeme tüketimi tüm dünyada bir gelişmişlik kriteri olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de kişi başına düşen 3,4 kilogram kompozit malzeme tüketimini dünya genelindeki 4-10 kilogramla karşılaştırdığımızda önümüzdeki yıllarda sektörün ülkemizde büyümeye devam edeceğini söyleyebiliriz.”

 

 

Hacıalioğlu, Türkiye’de sektörün 2017’de yüzde 5 civarında büyümesini, komşu ülkelerde istikrarın geri gelmesi ve Avrupa’da ekonominin canlanmasıyla ihracat performansımızın artmasını beklediklerini kaydetti.
Kaynak: AAİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER STK'LAR Haberleri

YUKARI