Bugun...Hazır giyim sektörü pamukludan elyafa yönelecek
Tarih: 05-03-2017 14:58:35 + -


Türk hazırgiyim sektöründeki firmaların teknoloji ve sürdürülebilirlik yatırımlarını artırmaları için Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) tarafından hükümete sunulan “Ufuk 2030 - Türk Hazırgiyim Sektörü İçin Yol Haritası” çalışması tanıtıldı. “Ufuk 2030” çalışmasına göre dünyada tüketim sürdürülebilirlik gerekçesiyle pamukludan diğer tür elyaflara kayacak.

facebook-paylas
Tarih: 05-03-2017 14:58

Hazır giyim sektörü pamukludan elyafa yönelecek

Ufuk 2030 çalışmasını hazırlayan Dr. Can Fuat Gürlesel'in paylaştığı bilgilere göre dünya hazırgiyim sektörüne yönelik eğilimlerden bir kısmı tekstilde pamuk kullanımının azalması ve farklı elyaf kullanımının artması üzerine. Rapor, 2030’da sürdürülebilir ve geri dönüşümlü ürünlere talebin artacağı ve pamuklu üretiminde çok fazla su tüketiliyor olmasından özellikle Ar-Ge temelli fonksiyonel teknik tekstillere yöneliceğini belirtiliyor.

 

 

Dünyada pamuklu üretim ve tüketimin payının 2030 yılında yüzde 70'lerden yüzde 30'lara gerileyeceğini de belirten Gürlesel, "Pamuk dışındaki elyaflar ağırlığını artırıyor. Çevre ve sürdürülebilirlik konusu hazır giyim sektöründe önemini koruyor" dedi.

 

 

Araştırmada, dünya hazırgiyim sektöründeki büyüme öngörüleri de paylaşıldı. Buna göre dünya genelinde hazırgiyim harcamaları en iyi ihtimalle 3,1 trilyon dolar, en kötü ihtimalle de 2,3 trilyon dolar olacak. Rakamlar, hazırgiyim tüketiminin gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere kaydığını gösteriyor. Türkiye’nin bu alanda en büyük müşterisi Avrupa. Ancak Avrupa yaşlanıyor, yeni büyük müşterilerin artık Hindistan gibi gelişen ülkelerde aranması lazım.
Kaynak: DünyaİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER STK'LAR Haberleri

YUKARI