Bugun...İran'ın konsolosluk onay şartı ticareti yavaşlattı
Tarih: 13-08-2017 16:41:00 + -


24 Temmuz 2017 gününden itibaren, İran’dan yapılan her türlü ithalat sırasında kullanılan faturanın, İran’daki Türk Konsolosluğu'na onaylatılması zorunlu hale geldi. İran tarafının Türk ihracatçılara benzer bir uygulama yapması sonucu bu tür bir düzenlemeye gidildiği biliniyor. Söz konusu uygulamanın getireceği ek maliyet ve bürokrasinin doğuracağı zaman kaybının yanında, halihazırda ithal edilmek üzere malları yola çıkan firmaların durumunda da ciddi bir belirsizlik hakim.

facebook-paylas
Tarih: 13-08-2017 16:41

İran'ın konsolosluk onay şartı ticareti yavaşlattı

Bilindiği gibi İran, 2016 yılında Türkiye'den İran'a yapılan ihracatlar için Türkiye'deki İran Konsolosluğu'nun tasdikini şart koşan bir karar almıştı. Bu karar İran konsolosluklardaki bürokratik işlemler nedeniyle zaman kaybına ve belge ücretleri nedeniyle de maliyet şikayetlerine yol açmıştı. Kararı değerlendiren iş dünyası temsilcileri, iki ülkenin karşılıklı bu tür uygulamaları sonlandırarak, Tercihli Ticaret Anlaşmasının amaçlarını kolaylaştıracak uygulamaların geliştirilmesi beklentisini dile getirdi.

 

 

"Zorunlu konsolosluk onayı" uygulamasının ani geldiğini belirten Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye- İran İş Konseyi Başkanı Bilgin Aygül, şu bilgileri verdi: "Bilgi ve süre verilmeliydi. Şu anda mallar tırlarda, gemilerde bekliyor. Maliyet yarattı. Süreç İran'ın Tercihli Ticaret Anlaşması kapsamında ürünlerimize uyguladığı kontrollerle başladı. Ağır kontroller yapıldı, gümrükte bekletildiler. GMP belgesi sorunu çıktı. İranlı ithalatçı GMP belgesi alamadığı için Türkiye'den ürün almakta zorlandı. Türkiye ve İran'daki yetkililerin karşılıklı konuşarak bu uygulamaları kaldıracağını düşünüyorum."

 

 

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz de "Petrokimya ürünlerinde İran önemli. Birkaç gün oldu almalı. Firmalarımız için çok ani oldu. Firmaların binlerce ton hammaddesi yolda bekliyor. Bu hammaddeler işlenip ihracata dönüşüyor. İhracatçı da zor durumda kalacak. Malları bekleyen firmalar için demoraj ve maliyet oluşturacak. Bakanlıkla konuşacağız. Süre verilmeli, ticaretin önü açılmalı" dedi.

 

 

Gümrüklerde hammaddelerin beklediğini, üretimlerin aksadığını vurgulayan Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, "İran'la ticaret, uygulamalar sebebi ile genellikle Dubai, İsviçre gibi üçüncü ülkelerde üzerinden yapılıyor. İthalat faturalarının ne şekilde tasdik edileceği ayrı bir sorun oluşturacak. İranlı sanayicilerle çözüm için ortak hareket etmek için çalışıyoruz. Ekonomi Bakanlığı görüşmelerde gümrükte ve yolda malı bulunan firmalarımızın mağduriyetini önlemek amacıyla uygulamaya 45 günlük bir süre verilmesi ve konunun tekrar değerlendirilmesi talebimizi ilettik. Konunun yeteri kadar duyurulmadan, uygulamaya girmiş olması mağduriyet yarattı. Belirsizlik bazı fırsatçılara imkan sağlayarak hammadde fiyatlarında artış meydanagetirebilir. En ideal çözüm İran ve Türkiye'nin ticareti daraltan uygulamayı kaldırması" şeklinde konuştu.

 

 

Firmaların üretimlerini durma noktasına getiren bu sorunun en kısa sürede çözülmesi için yoğun çaba harcayan PAGEV, İran Ticaret Müsteşarı Mahmoud Ahmedi ve İranlı Sanayici ve İşadamları Derneği (İSİAD) yönetimi ile de bir araya gelerek sorunun çözümü hakkında kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdi.

 

 

İran’a ihracat yapan kozmetik, gıda ve ilaç sektörlerinin bürokratik süreçlerden dolayı yaşadığı kayıplar konusunda da bilgi veren PAGEV heyeti, son olarak İran’dan Türkiye’ye yapılan ithalatta Konsolosluk onayının zorunlu hale gelmesinin firmaların işbirliğini zorlaştırdığını vurguladı ve sorunun bir an evvel çözüme kavuşturulması konusunda destek istedi. Konunun teknik detayları üzerinde yapılan görüşmelerin ardından bu toplantıların ve iki ülke işadamlarının sorunlarını çözme noktasında bilgi akış ve iletişimin devam etmesi yönünde görüş birliğine varıldı.

 

 

Toplantıda sorunların çözümünde karşılıklı iyi niyet ve istişarenin önemli olduğuna inandıklarını dile getiren Yavuz Eroğlu, “Türk iş dünyası olarak iki ülke arasında ticaretin geliştirilmesi yönünde çabalara aktif katkı vermeyi ve bu konuda devletlerimizin kolaylaştırıcı yönde çabalarının artmasını talep ediyoruz. Şu an yaşadığımız güncel bu sorun da çok açık gösteriyor ki bizler sorunlarımızı iş dünyası ve devletler el ele vererek istişare içinde çözebiliriz. Bu açıdan PAGEV Heyeti olarak son derece olumlu geçen bir görüşme gerçekleştirdik. Sorunun çözümü konusunda beklenti ve önerilerimizi dile getirme fırsatı bulduk. Umuyoruz ki en kısa sürede çözüm yolunda karşılıklı atımlar atılır” dedi.
Kaynak: PAGEV, DünyaİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MEVZUAT Haberleri

YUKARI