Bugun...İran menşeili polietilene gözetim
Tarih: 26-04-2015 23:29:05 Güncelleme: 27-04-2015 00:06:05 + -


Ekonomi Bakanlığı'nın, İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliği, 22 Nisan'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ, İran'dan ithal edilecek gümrük kıymeti ton başına 2 bin 200 doların altındaki polietilen hammaddesi için gözetim uygulaması zorunluluğu getiriyor.

facebook-paylas
Tarih: 26-04-2015 23:29

İran menşeili polietilene gözetim

Buna göre, İran menşeli olan gümrük kıymeti ton başına 2 bin 200 doların altındaki polietilen, Ekonomi Bakanlığınca düzenlenecek gözetim belgesiyle ithal edilebilecek.

 

 

Boykan Gümrük Müşavirliği Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çalışkan tebliğ ile ilgili yaptığı açıklamada; "Ülke farkı gözetilmeksizin alçak yoğunluklu polietilen ithalatında  2,000 USD/Brüt Mt gözetim söz konusuydu, sanayiciler herhangi bir ülkeden alçak yoğunluklu polietilen ithal etmek istediğinde ya Ekonomi Bakanlığı'na başvurarak gözetim belgesi almak ve ithalat vergilerini bu belge üzerindeki rakam üzerinden hesaplamak, yatırmak zorundaydı veya belge başvurusu yapmadan ithalat vergilerini 2,000 USD/Brüt Mt üzerinden yatırırılması gerekiyordu. Ancak yeni yayımlanan tebliğ ile İran menşeili alçak yoğunluklu polietilen için durum değişti ve Ekonomi Bakanlığı diğer ülkeler için uygulanan gözetim rakamı olan 2,000 USD/Brüt Mt'u  yukarı çekerek 2,200 USD/Brüt Mt yaptı." dedi.

 


 

Çalışkan, bundan sonra İran'dan yapılacak alçak yoğunluklu polietilen ithalatlarında ithalatçılar daha önce olduğu gibi ya Ekonomi Bakanlığı'na başvurarak gözetim belgesi çıkartacak veya 2,200 USD/Brüt Mt üzerinden vergiler hesaplanarak ithalat yapılacağını sözlerine ekledi.

 

 

Ev eşyalarından, çeşitli ambalajlara kadar geniş bir alanda doğrudan tüketici ürünlerinin üretilmesi yanı sıra doğalgaz borularından su borularına, sera örtülerine kadar geniş bir alanda endüstriyel ürünlerin üretilmesinde de kullanıldığı için önemi her geçen gün artan polietilen hammaddesinde yerli üretim miktarı sektörün talebinin çok altında kaldığı için ihtiyaç ithalatla karşılanmaktadır.

 

 

PLASFED raporuna göre polietilenin ithalatı sıralamasında Türkiye, dünyanın en büyük 6’ncı ithalatçı ülkesi konumunda bulunuyor. 2013 yılında Türkiye'de 1.8 milyon ton polietilen kullanılırken yerli üretim miktarı 354 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Yine raporda yer alan bilgilere göre Türkiye 2013 yılında İran'dan ithal ettiği polietilen için 340 milyon dolar ödedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MEVZUAT Haberleri

YUKARI