Bugun...İskoçya'da plastik banknotlar piyasada
Tarih: 25-03-2015 17:46:18 + -


Birleşik Krallık'ta ilk kez plastik banknot kullanımına geçildi. İskoç bankası Clydesdale Bank, piyasaya sürülen 2 milyon polimer 5 sterlinlik banknot sürdü. Banka yetkilileri,plastik banknotların kağıt banknotlara kıyasla daha güvenli ve dayanıklı olduğunu belirtiyor.

facebook-paylas
Tarih: 25-03-2015 17:46

İskoçya'da plastik banknotlar piyasada

İskoç bankası olan Clydesdale Bank, İngiltere Merkez Bankası'nın plastik banknotları piyasaya sürmesinden bir yıl önce bu adımı atmış oldu. Clydesdale Bank'ın yeni plastik banknotlarında, 125'inci yıldönümü kutlanan Forth Köprüsü'nün fotoğrafı yer alıyor. 5 sterlinlik banknotlarda ayrıca, söz konusu köprüyü ve İskoçya'daki diğer pek çok yapıyı inşa eden mühendislik şirketinin sahibi Sir William Arrol'un portresi yer alıyor.

 

 

Plastik 5 sterlinler, mevcut kağıt banknotlardan biraz daha küçük boyutta. Banknotların bankamatiklere sığabildiği ifade ediliyor. Çamaşır makinasında bozulmuyor. Yeni güvenlik unsurları içeren plastik banknotların kağıt banknotlara kıyasla 2,5 kat daha dayanıklı olduğu, çamaşır makinesine girdiğinde bozulmadığı ama ütü gibi aşırı sıcak altında eridiği kaydedildi.

 

Clydesdale Bank yetkilisi Debbie Crosbie yaptığı açıklamada, plastik banknotların güvenilir ve daha uzun süre dayanıklı olduğunu ifade ederken, yeni banknotların kamuoyu ve iş dünyasında pozitif etki yaratacağına inandıklarını ifade etti.

 

 

Dünyada 20'yi aşkın ülkede plastik banknot kullanılıyor

 

 

Bu teknolojiyi ilk kullanan ülke ise 1996'da tamamen polimer banknotlara geçen Avustralya olmuştu. Ardından Meksika, Fiji Yeni Zelanda ve Kanada gibi ülkeler plastik paraları tercih etti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

YUKARI