Bugun...Kimya sektöründen 100 kişi meslek sahibi olacak
Tarih: 01-05-2017 00:40:00 + -


İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), sosyoekonomik açıdan dezavantajlı bireylere ulaşmayı hedeflediği ‘Kimya Sektörünün Yoksullukla Mücadelesi Projesi’ ile sosyal sorumluluk alanında önemli bir projeyi hayata geçiriyor. 100 kişiye dokunacak projede İK Analizlerinin ardından ilk atölye çalışmalarına başlandı.

facebook-paylas
Tarih: 01-05-2017 00:40

Kimya sektöründen 100 kişi meslek sahibi olacak

Gaziosmanpaşa, Esenler, Esenyurt, Bağcılar, Sultanbeyli ve Sultangazi gibi ekonomik eşitsizliğin yoğun olarak hissedildiği bölgelerde yaşayan bireyleri kapsayan Kimya Sektörünün Yoksullukla Mücadelesi Projesi aynı zamanda kimya sektörünün nitelikli eleman sorununa da çözüm olacak.  Bir yıl sürecek ve en az 25’i kadın olmak 100 kişiye dokunacak projede İK Analizlerinin ardından ilk atölye çalışmaları başladı.

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın yürüttüğü “Dezavantajlı Grupların Sosyal Entegrasyonu ve İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı” kapsamında hayata geçirilen “Kimya Sektörünün Yoksullukla Mücadelesi Projesi”nde İK İhtiyaç Analizlerinden çıkan sonuçlara göre sektöre kazandırılacak 100 kişiye mesleki eğitim verilerek sertifika almaları sağlanacak. Ayrıca İnsan Kaynakları Portalı oluşturularak yapılacak eşleştirme sistemi ile işgücü piyasasına girişleri kolaylaştırılacak. İK Analizlerinin ardından hız kazanan Proje’de atölye çalışmalarına başlandı. İlk atölye çalışması ise “Kimya Sektörü İK Genel Bakış” başlığıyla gerçekleştirildi.

 

 

Atölyenin çıktıları arasında özellikle kırsal bölgelerden gelen kursiyerlerin kurslara katılım ve devamda sorun yaşadığı en dikkat çekici sonuçlar oldu. Toplumsal ön yargılar sebebiyle özellikle kadınların belirli sektörler kapsamında açılan eğitimlere gitmedikleri de atölye çıktıları arasında yer aldı.

 

 

Sektörün problemlerinin özellikle teknik elemanların işe uyumu, teknik meslek liselerinin sayısının yetersizliği, teknik liselerin sektörel dernekler ile desteklenmesi ve belgeli iş gücünün azlığı olduğu ortaya çıktı. Ayrıca iş güvenliği ve işçi sağlığı ile mesleki eğitimlerin önemi üzerinde de durulan atölyede özel sektörün meslek eğitimi alanında daha fazla etkin rol oynaması gerekliliğinin altı çizildi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER STK'LAR Haberleri

YUKARI