Bugun...Kimyevi maddeler ihracatında toparlanma sürüyor
Tarih: 09-10-2016 23:36:15 Güncelleme: 09-10-2016 23:42:15 + -


Ağustos ayında yüzde 0,51 artış ile değer bazında yılın ilk ihracat artışını gerçekleştiren kimyevi maddeler sektörü Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,69 oranında bir artış ile ihracatını 1 milyar 101 milyon dolar olarak gerçekleştirdi. Kimyevi maddeler sektörünün altında değerlendirilen plastik sektöründe ise ihracat değer bazında yüzde 4,04 oranında düşerken, ihracat değeri 378 milyon dolar olarak gerçekleşti.

facebook-paylas
Tarih: 09-10-2016 23:36

 Kimyevi maddeler ihracatında toparlanma sürüyor

Eylül ayındaki uzun bayram tatiline rağmen kimya sektörü ihracata mola vermedi ve geride bıraktığımız ayda ihracatını miktar ve değer bazında artırmayı başardı. Kimya sektörü Eylül ayında gerçekleştirdiği 1 milyar 101 milyon dolarlık ihracat ile en fazla ihracat yapan sektörler arasında üçüncülüğünü korudu. Sektör geçtiğimiz ay en fazla ihracatı sırasıyla Mısır, Almanya, Irak, Suudi Arabistan, İngiltere, İran, Yunanistan, İtalya, Romanya ve ABD’ye yaptı.  

 

 

Kimya sektörü için önemli bir pazar olan Mısır’a yapılan ihracat Eylül ayında önemli oranda artış gösterdi. Ülkeye yapılan ihracatta miktarda yüzde 106,97; değerde ise yüzde 71,69 artış yaşandığı görüldü. Bu artışla birlikte Eylül ayında kimya ihracatının zirvesinde yer alan ülke 70 milyon 315 bin dolarlık ihracatla Mısır oldu.

 

 

Kimya sektörünün Ocak-Eylül dönemi ihracatı ise miktarda 12 milyon 342 bin ton; değerde ise 10 milyar 315 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde kimya ihracatı miktar bazında yüzde 1,05; değer bazında ise yüzde 10,91 geriledi. Dokuz aylık dönemde kimya ihracatında ilk 10 ülke; Almanya, Mısır, Irak, İran, İtalya, İngiltere, ABD, Yunanistan, Hollanda ve Suudi Arabistan olarak sıralandı.

 

 

Kimya ihracatçıları olarak son çeyrekten umutlu olduklarını belirten İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz, “Uzun bayram tatiline rağmen Eylül ayı ihracatında hem değerde hem miktarda artış yakalamamız son derece sevindirici. Başta Rusya olmak üzere ilişkilerimizin giderek normalleştiği yakın pazarların da katkısıyla önümüzdeki aylarda ihracatımızın daha da iyiye gideceğini öngörüyoruz. Eylül ayında en çok ihracatı Mısır’a yaptık, eğer ülkenin ihracatçılarımızı zora sokan kayıt sistemi uygulaması olmasaydı bu ülkeye yapılan ihracatımız çok daha fazla olacaktı. Türk ihracatçısının liman ve sınırlarda uzun süre bekletilen konteynerleri ihracatı aşağı çeken bir diğer etken. Tüm bunlara rağmen kimya sektörü olarak son çeyrekten umutluyuz, ihracatımızdaki toparlanmanın sürmesini bekliyoruz” dedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

YUKARI