Bugun...Makineciler tatil demedi, ihracat 10 milyar dolara yaklaştı
Tarih: 09-09-2017 18:16:53 + -


Makine ve aksamları sektörünün toplam ihracatı, yılın ilk sekiz ayı itibarıyla 9,4 milyar dolar olarak açıklandı. Ağustos ayının son günlerinde bayram tatili etkisine rağmen ihracat artışını sürdüren makine sektöründe toplam ihracat, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 6,8 büyüdü.

facebook-paylas
Tarih: 09-09-2017 18:16

Makineciler tatil demedi, ihracat 10 milyar dolara yaklaştı

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından yapılan açıklamada, Türk makine sektöründe yaşanan ihracat artışının yılın ilk yarısında da sürdüğü belirtildi. Ülkemiz tüm zamanların en yüksek Ağustos ayı ihracatına ulaşırken toplam ihracattan makine sektörü yaklaşık  %10 pay aldı. Neredeyse tüm ürün gruplarında ihracat artış oranlarında yükselme kaydedilen bu dönemde türbin, turbojet ve hidrolik silindir ihracatındaki artış yüzde 60'ın üzerinde gerçekleşti. Türk makinelerine en çok talep Almanya ve ABD'den gelirken, bu iki ülkeye toplam makine ihracatı iki milyar doları aştı.

 

 

“Jeopolitik risklere rağmen artış sağladık”

 

 

İhracattaki olumlu tablonun devam edebilmesi için durmaksızın çalıştıklarını belirten Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran şunları söyledi, “Jeopolitik risklerin artmasıyla birlikte oluşan küresel siyasi gerilimin, dünya genelinde yatırım mallarına olan talebi doğrudan etkilediğini görüyoruz. Böylesine kritik bir süreçte ihracat artışı sağlayabilmemiz, Türk makinelerine olan güveni gösteriyor. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkelerin tamamında ihracat artışı sağladık. Yılın kalan kısmında da bizi hareketli bir süreç bekliyor.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

YUKARI