Bugun...PAGEV: "Yalan bilgilerle haksız rekabet yürütülüyor"
Tarih: 22-07-2017 16:35:25 Güncelleme: 22-07-2017 16:52:25 + -


Basında yer alan ve PET ambalajların Bisfenol A (BPA) maddesi içerdiği ile ilgili bilgilendirmelere karşı plastik sanayicilerinden açıklama geldi. PAGEV tarafından yapılan açıklamada tüketicilerin PET ve polikarbonat ürünleri karıştırdığını, bundan daha vahim olanın ise kanaat önderi konumundaki doktorların bu iki maddeyi aynıymış gibi demeçler verdiği ifade edildi.

facebook-paylas
Tarih: 22-07-2017 16:35

PAGEV:

Pet şişeleri de içerecek şekilde sürekli gündeme gelen Bisfenol A (BPA) maddesi ile ilgili Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından yapılan yazılı açıklamada BPA maddesinin şeffaf ve sert bir yapı kazandırmak amacıyla sadece polikarbonatta bulunduğu ifade edildi.

 

 

PET şişelerin dünyada neredeyse tüm gıda güvenlik laboratuvarlarınca yapılan müteaddit testlerle sağlıklı olduklarının ispatlandığı belirtilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

 

 

"PET şeffaf, sert ve hafif bir plastik türüdür. Neredeyse tüm küçükten büyüğe kullan at su şişelerinin, meşrubat şişelerinin ana hammaddesidir. Hijyenik olması ve içerisindeki gıda ve içeceğin tazeliğini koruması sebebi ile tüm dünyada gıda ve içecek endüstrisinin en büyük tercihidir."

 

 

"Plastiklerdeki numaralar geri dönüşümün kolaylaştırılması amaçlı"

 

 

Plastiklerdeki numaraların o plastiğin zararlı ya da zararsız olduğunu açıklayan bir gösterge olmadığının belirtildiği açıklamada, "Bu numaralar malzeme içinde kullanılan plastiğin hammaddesini tanımlar, sınıflandırır. Numaralar sayesinde sektörümüz için çok önemli olan “geri dönüşüm”ün kolaylaştırılmasını hedefliyoruz. Böylece aynı numaraları taşıyan plastiklerin bir araya getirilmesi ve geri dönüşümü çok daha kolay gerçekleştiriliyor. Bu doğrultuda tüketiciler de PET şişeleri altlarında geri dönüşüm üçgeni ve 1 numarasından kolayca ayırt edebilirler" ifadesi kullanıldı.

 

 

Haksız rekabet yürütülüyor

 

 

Plastik şişelerin üstün özellikleri nedeniyle kendi ürünlerini almak için tüketicileri yalan bilgiler ile korkutan endüstrilerin varlığından söz edilen açıklamada vatandaşları aldıkları içeceği eve götürürken kaygılandırıp suçluluk duygusu içerisine soktukları belirtildi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER STK'LAR Haberleri

YUKARI