Bugun...Plastik sektörü için sevindirici gelişme
Tarih: 12-07-2017 14:40:47 + -


Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan, dünyanın en büyük varlık fonlarından biriyle yeni nesil petrokimya tesisi içeren bir endüstri bölgesi kurmak üzere anlaşma imzalamak üzere olduklarını açıkladı.

facebook-paylas
Tarih: 12-07-2017 14:40

Plastik sektörü için sevindirici gelişme

Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan, İstanbul'da gerçekleştirilen 22. Dünya Petrol Kongresi kapsamında katıldığı oturumda, “Dünyanın önde gelen büyük varlık fonlarından birinin uzman şirketlerinden biriyle yeni nesil petrokimya tesisi kurma projemiz var. İmza aşamasına geldik” açıklamasında bulundu. Koşulların hazır ve imza aşamasında olduklarını ifaden eden Bostan, "Nitelikli endüstri bölgesi bünyesinde doğalgaz türevlerinden petrokimya üretimi yapan yeni nesil bir petrokimya tesisi kurulacak. Yatırımın toplam büyüklüğünün yaklaşık 40 milyar doları bulması bekleniyor” dedi.

 

 

Türkiye Varlık Fonu olarak kuruluş amaçlarından birinin Türkiye’nin stratejik bulduğu sektörlere girmek, buralarda ortaklık yapmak, yerli ve yabancı özel sektörle işbirliği yapmak olduğunu söyleyen Bostan, “Bu konuda somut bir adım atmak üzereyiz” dedi.

 

 

Bostan’ın sözünü ettiği petrokimya yatırımı, daha önce Sabah Gazetesi’nde Hazal Ateş’in kaleme aldığı “Varlık Fonu Singapurlularla Doğu’ya endüstri şehri kuruyor” haberinde de gündeme gelmişti. Bu haberde söz konusu petrokimya yatırımının Singapur devlet şirketi Subrana Jurong ve Aksoy Holding, ortaklığıyla yapılacağı, Diyarbakır-Şanlıurfa arasına petrokimya merkezi olacak bir endüstri şehri kurulacağı yazılmıştı.
Kaynak: HürriyetİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ŞİRKETLER Haberleri

YUKARI