Bugun...Plastik sektörü Ortadoğu'nun en büyük fuarındaydı
Tarih: 14-01-2017 18:26:35 + -


Plastik sektörünün 2017 yılı fuar maratonu Ortadoğu ve Körfez Bölgesi’nin en büyük sektörel buluşması olan ArabPlast ile başladı.

facebook-paylas
Tarih: 14-01-2017 18:26

Plastik sektörü Ortadoğu'nun en büyük fuarındaydı

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ve Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) işbirliği ile bu yıl üçüncü kez milli katılım organizasyonu gerçekleştirilen “ArabPlast 2017 Fuarı”nda 14’ü milli katılımla olmak üzere toplamda 46 firma yer aldı. Türkiye plastik sektörü temsilcileri Dubai’de düzenlenen fuarda, ürün ve hizmetlerini dünyanın farklı ülkelerinden alıcılara tanıtma imkânı buldu.

 

 

Türkiye sanayinin nabzını tutan kimya sektörünün ihracatında yüzde 34 pay ile ilk sırada yer alan plastikler ve mamulleri, İKMİB verilerine göre 2016 yılında 4 milyar 853 milyon dolarlık direkt ihracat gerçekleştirdi. Plastik sektörünün otomotiv, beyaz eşya, elektrik-elektronik gibi sektörler kanalıyla gerçekleştirdiği önemli miktarda dolaylı ihracatı da bulunuyor. Teknoloji ve üretim kalitesi ile dünya devleri ile rekabet eden sektör, Ortadoğu pazarından aldığı payı artırmak için çalışmalarına hız verdi.

 

 

Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra Kuzey Afrika ülkelerinden de katılımın yüksek olduğu fuarda Türk plastik sektörüne ilgi yoğundu. Firmalar, fuarda ihracatlarını artıracak yeni iş bağlantılarına kapı araladı.

 

 

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “2016 yılında yaşanan ekonomik ve siyasi belirsizlikler tüm sektörlerde olduğu gibi plastik sektörünün ihracatında da düşüşe sebep oldu. Ortadoğu ve bölge ülkeler plastik sektörümüzün ihracatında önemli bir yere sahip. Bölgede istikrarsızlığın sürmesi ihracatımızı olumsuz etkiliyor. Plastik mamüller ihracatında bir numaralı pazarımız olan Irak geçtiğimiz yıl yüzde 20 azalış ile ikinci sıraya geriledi. İran ise ilk 10 ülke arasındaki yerini korumasına rağmen 6’ıncılığa düştü. Buna rağmen geride bıraktığımız yıl kimya sektörümüze en fazla katkıyı 4 milyar 853 milyon dolarlık ihracatla plastikler ve mamülleri yaptı. Tüm sanayicilerimiz umutsuzluğa kapılmadan üretmeye ve ülkeye katkı sağlamaya devam ediyor. İKMİB olarak biz de her zaman ihracatçılarımızın yanında yer alıyoruz. ArabPlast Fuarı’nda ziyaretçilerin Türk pavilyonuna ilgisi çok yüksekti. Ortadoğu, Körfez ve Kuzey Afrika bölgesinden satın almacıların ziyaret ettiği ArabPlast Fuarı firmalarımızın bölgedeki rekabetçiliğini destekleyen önemli bir etkinlik olarak dikkat çekiyor” diye konuştu.

 

 

Fuara katılan firmaların önemli işbirlikleri gerçekleştirdiğini belirten PAGDER Başkan Vekili Oğuzhan Gürlek ise ArabPlast Fuarı hakkında şunları söyledi: “ArabPlast Fuarı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük sektör buluşması olarak firmalarımız adına önemli bir potansiyel barındırıyor. Sektör firmalarımız ihracat pazarlarındaki daralmaya çözüm olarak Ortadoğu pazarından daha fazla pay almak için ArabPlast Fuarı’ndaydı. İKMİB ile birlikte üçüncüsünü düzenlediğimiz Arabplast Fuarı milli katılım organizasyonu bir yandan sektörle ilgili gelişmeleri inceleme fırsatı yaratırken diğer yandan da önemli işbirliği fırsatları sundu. Firmalarımız fuar organizasyonu dışında önemli toplantılar ve firma ziyaretleri de gerçekleştirdi.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ETKİNLİKLER Haberleri

YUKARI