Bugun..."Plastiklerin çöpe atılması yasaklanmalı"
Tarih: 01-05-2017 01:24:20 + -


Plastik malzemeler sundukları gelişim, rahatlık ve maliyet tasarrufu ile neredeyse hayatımızın her alanına girmiş durumda. 100 yıldan fazla süredir dünyamızı şekillendirmemize yardım eden plastiklerin atıkları çöplük ve okyanuslardaki çoğalıkdıkça, imha edilmeleri de temel bir çevre sorunu haline geliyor. PlasticsEurope'dan Dr. Patricia Vangheluwe ve Avrupa Komisyonu Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm Birimi'nden Prof. Dr. Helmut Maurer işte bu ikilemi tartışıyor.

facebook-paylas
Tarih: 01-05-2017 01:24


Plastiklerin kullanışlıklarının ve muhteşem başarısının kurbanı olduğunu söyleyen Avrupa Komisyonu Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm Uzmanı Prof. Dr. Helmut Maurer, "Plastiği kötü göstermenin hiçbir anlamı yok. Sorun yaygın olarak gereğinden fazla kullanılması. Plastiği durmadan üretiyoruz, sonra da bununla başa çıkmak için gerekli yöntemleri bulamıyoruz. Planlı eskitme de artık endüstriyel bir prensip haline geldi." şeklinde yorumluyor.

 

 

PlasticsEurope Tüketici ve Çevre İlişkileri Direktörü Dr. Patricia Vangheluwe ise "Plastiğin yaşadığı imaj sorununu değiştirmemiz gerekiyor. Plastiğin değerli bir malzeme olduğunu insanlara anlatmak için çok çalışmalıyız. Sosyal sorunlarımızı çözmek için plastik bize mükemmel fırsatlar sunuyor ve plastikler kaynağın en etkin şekilde kullanıldığı malzemelerden de biri.

 

 

Plastik atıkların yüzde 22 ila yüzde 43'ü çöpe gidiyor

 

 

Gelişmekte olan ülkelerde plastiklerin neredeyse sürekli olarak doğaya ya da çöpe atıldığını söyleyen Maurer plastiklerin küresel çapta çöpe atılmasının yasaklanması tezini şu sözlerle ifade ediyor; "Avrupa'da bile plastiklerin yaklaşık yarısı çöpe gidiyor. Çok açık ki bu konu ile ilgili bir an önce harakete geçmeliyiz. Bunun için küresel çapta bir çöpe atma yasağına ihtiyacımız var. Ayrıca milyonlarca ton plastik okyanuslarımızda parçalanarak yüzüyor. Buna ek olarak her yıl 10-15 milyon ton plastik ise deniz ortamına ulaşıyor. Bu konuyu küresel çapta ele almalıyız, neticede okyanusların sınırları yok. Ayrıca malzemenin kimyası üzerinde de çalışmalıyız. Geri dönüştürülebilecek bir şekilde ve geri dönüşümü zorlaştıracak zehirli katkı maddelerini kullanmadan üretmeliyiz plastikleri. İşte bu konu plastik endüstrisinin en büyük sorunu."

 

 

Katkı malzemeleri geri dönüşümü kısıtlıyor

 

 

Kullanıldıktan sonra atılan plastiklerin bir bölümünün içerdikleri alevlendirme geciktiriciler, ftalatlar sebebiyle geri dönüşüme uygun olmadığını belirten Maurer, "Ancak burada sürekli değişen bir hedeften bahsediyoruz. Çünkü en iyi plastik dönüştürülebilen plastiktir ve geleceğin plastikleri doğal olarak geri dönüşüme daha yatkın olacak. Eğer küresel ısınmayı 20 C ile sınırlı tutmak istiyorsak, 2050 yılına kadar en fazla 1.000 milyar ton CO2 sınırlamasına uymalıyız. Ancak hâlihazırda bilinen küresel fosil yakıt rezervleri 2.900 milyar ton CO2 miktarına tekabül ediyor. Bu rezervleri çıkarmak istemiyorsak daha fazla geri dönüşüm yapmalıyız" diyor.

 

 

Özellikle karışık atıklar için bazen ekonomik anlamda en eko-verimli çözümün plastiklerin yakılarak enerjiye dönüşümü olduğunu ifade eden Vangheluwe şu görüşü savunuyor; "Kullanım süresi açısından baktığımızda, enerji geri kazanımı, bir atık yönetimi seçeneği olarak oldukça mantıklı görünüyor. Umarım bir gün inovasyon sayesinde sürdürülebilir bir şekilde geri dönüştürülemeyen karışık plastikleri ham maddelerine ayırıp, ekonomik ve çevresel anlamda sürdürülebilir bir şekilde plastik üretiminde yeniden kullanabiliriz. Bu kesinlikle plastiklerin geri dönüştürülmesine katkı sağlayan bir atılım olurdu."
Kaynak: BasfİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER STK'LAR Haberleri

YUKARI