Bugun...Poliolefin piyasası Gaziantep'te bir araya geldi
Tarih: 01-05-2017 01:10:09 + -


ChemOrbis Gaziantep Petrokimya Zirvesi, global petrokimya ve polimer piyasalarındaki kilit piyasa oyuncularının katılımıyla 27 Nisan 2017’de Gaziantep Divan Otel’de gerçekleştirildi. ChemOrbis’in sektörü bir araya getirdiği organizasyonda, birlik ve beraberlik mesajları verildi, bölgenin ekonomiye ve sektöre olan katkısına dikkat çekildi.

facebook-paylas
Tarih: 01-05-2017 01:10

Poliolefin piyasası Gaziantep'te bir araya geldi

İlk oturum, Nexant’tan Graham Hoar’ın “Global Olefin ve Poliolefin Piyasaları: Yeni Kapasitelerin Etkisi” başlıklı sunumu ile başladı. Hoar, enerji ve petrokimya piyasalarındaki mevcut dinamiklere ve dünya genelinde yeni kapasite ihtiyacına yön veren nedenlere odaklandı. Her bölgenin yatırım trendlerine yön veren kendine özgü hammadde ve piyasa pozisyonu olduğuna dikkat çekti.

 

 

Hoar’ın ardından, Dow Chemical Company, Sadara Ürün Direktörü Sameh Attalah sunumunda esnek ambalaj endüstrisinde teknolojik yeniliklerin ve sürdürülebilir gelişimin önemine odaklandı. Attalah’a göre, ambalaj sektöründeki yenilikçi gelişmeler gıda atıklarının ve malzeme kullanımının azalmasına, esnek ambalajlardaki geri dönüşümün artmasına ve geri dönüşüm mümkün olmadığında atıklara değer katacak gelişim çözümlerinin geliştirilmesine yardımcı olacak. Attalah ayrıca, kullanılmış plastik ambalajları yeni polimer yapımında kullanılabilecek değerli hammaddelere dönüştürmek üzere depolimerizasyon veya kimyasal geri dönüşüm teknolojilerinin geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

 

 

Daha sonra, Spinn Eğitim ve Danışmanlık Kurucu Ortağı Özlem Derici Şengül, “Küresel ve bölgesel rüzgarların etkisi altında Türkiye ekonomisi” başlıklı sunumunda Türkiye ekonomisini mercek altına aldı. Şengül, global ekonomik koşullar, politik gelişmeler, bölgesel özellikler ve uluslararası kurumların ülkenin ekonomik performansına yönelik değerlendirmeleri gibi pek çok faktörün ışığında Türkiye ekonomisini ele aldı.

 

 

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’na (PAGEV) danışmanlık yapan Barbaros Demirci, "Türkiye Plastik Endüstrisi: Durdurulamayan Büyüme ve Gelecekteki Fırsatlar" başlıklı sunumunda Türkiye’nin 2,6 milyar dolar değerindeki 560 bin 000 ton/yıl plastik ürün ithalatı ve 200’den fazla ülkeye gerçekleştirdiği 4,5 milyar dolar değerindeki ihracatıyla global plastik sektöründe önemli bir role sahip olduğunu ifade etti.

 

 

Demirci’nin ardından, Borusso Polymers’den Andrea Borusso, “Global Elyaf Piyasasında Türkiye” başlıklı bir sunum yaptı. Borusso sunumunda, temel tedarik merkezlerindeki ve piyasalarındaki ana gelişmelere ve bu piyasalara ilişkin görünüme; temel resinlere ve gelişimlerine odaklandı. Borusso, “Ham petrol fiyatlarının 80-90 dolar/varil seviyelerine yükselmesi halinde nafta/krakerler PDH üniteleri karşısındaki cazibesini yitirecek,” dedi.

 

 

Üçüncü oturum, Persian Gulf Petrochemical Industry Commercial Co.’da (PGPICC) Kıdemli Petrokimya Piyasa Analisti olan Peyman Hashemi’nin sunumuyla devam etti. Hashemi sunumunda, yatırımların kaldırılmasının ardından, yeni finansman fırsatlarının ortaya çıktığını ve bu olumlu gelişmelerin İranlı şirketlerin tüm dünyada yeni stratejik ortaklıklar kurmasına olanak sağladığını vurguladı.

 

 

Daha sonra, Petkim’de Piyasa Araştırmaları Direktörü olarak görev yapan Dr. Ali Yeşilyurt, Türkiye PVC piyasasının geleceğine değindi. Yeşilyurt’a göre, Türkiye ekonomisinin son yıllarda daha yavaş büyümesi, çevre yasalarının artması ve geri dönüşüm tüketiminin hız kazanması gibi faktörler, Türkiye’de PVC tüketimini olumsuz yönde etkileyebilir.

 

 

Zirve, Pentaplast Klockner Türkiye’nin Genel Müdürü Kurt Kuruç’un "Altın Kurallar ve Atasözleri ile Plastik Piyasasında Ufuk Turu" başlıklı sunumu ile sona erdi. Kuruç sunumunda, sektörel işbirliğinin ve kısıtlı tedariki en iyi şekilde kullanarak katma değeri yüksek ürünler üretmenin önemini vurguladı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ETKİNLİKLER Haberleri

YUKARI