Bugun...Ruslar Mart ayında Türkiye'ye geliyor
Tarih: 28-02-2017 23:44:33 + -


Son 20 yılda inşaat sektörünün gelişimine paralel özellikle de plastik kapı ve pencere üretimi ve tüketiminde büyük bir ivme kazandı. 125 bin kişiye istihdam sağlayan pencere, cam ve kapı sektörü, yıllık 3 milyon tonun üzerinde üretim kapasitesiyle de Türkiye’nin öncü sektörlerinden biri. Tüm bu sektörleri bir araya getiren Avrasya coğrafyasının en büyük ihtisas fuarı Mart ayında kapılarını açıyor. Fuar kapsamında 190’dan fazla Rus firma yetkilisinin İstanbul’a geleceği belirtildi.

facebook-paylas
Tarih: 28-02-2017 23:44

Ruslar Mart ayında Türkiye'ye geliyor

Son yıllarda Türkiye, pencere, kapı ve cam sektöründe Ar-Ge destekli inovatif ürünleriyle büyük başarılara imza attı. Pencere ve kapı sektörlerinde de artık dünyada söz sahibi olan Türkiye yılda 13 milyon 500 bin adet pencere üretiyor.

 


“Türkiye; 525 milyon dolarlık ihracatıyla dünya sıralamasında yedinci sırada”

 


2016 yılında Türkiye’nin 430 bin ton profil ürettiğini söyleyen REED TÜYAP Genel Müdür Yardımcısı Fatih Özmert, sektörde çalışan kişi sayısının 100 binden fazla olduğunu belirtti. Sektörün başlıca ihracat pazarlarının Rusya, İran, Irak, Türki Cumhuriyetler, Afrika ve Balkan Devletleri olduğunu söyleyen Özmert, “Pencere sektörü kentsel dönüşümün yarattığı yeni konutlar ve renovasyon gören yapılar sayesinde hızla büyüyor. Bu büyümeyle orantılı olarak da sektör, 140 bin ton civarında pencere profilinin ihracatını gerçekleştiriyor. Fakat bu sektör için konuştuğumuzda en çok pencere - kapı ihracatı yapan ülke, 3,17 milyar dolar ile Çin.  Almanya ve Polonya ihracatta Çin’in peşinden giderken Türkiye; 525 milyon dolarlık ihracatıyla dünya sıralamasında yedinci, Avrupa’da ise dördüncü sırada yer alıyor. Bu rakamlarla konuştuğumuzda sektörümüzün gücünü küçümseyemeyiz” dedi.

 


Özmert: Fuarımızın bir numaralı ziyaretçisi Rusya’dan gelen alıcılar…

 

 

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen fuarı Türkiye’nin 79 ilinden ve dünyanın 117 ülkesinden toplam 57 bin 681 profesyonelin ziyaret ettiğini aktaran Özmert, bu sene hedef bölgenin Rusya olduğunun tekrar altını çizerek, 190’dan fazla Rus firma yetkilisinin REED TÜYAP misafiri olarak İstanbul’a geleceğini belirtti.

 

 

Özmert, “Rusya son yıllarda kendi profilini üretmeye başladı. Fakat aksesuar üretiminde hala etkin değiller. Dolasıyla bunu dışardan karşılıyorlar. İthal ürün alırken de Türkiye’yi çok tercih ediyorlar. Öte yandan geçmiş yıllarda büyük alımlar gerçekleştiren Rus firmalar bu yıl da fuarımızı ziyaret edeceklerini teyit ettiler. Bu bizim için çok sevindirici bir haber, çünkü fuarımızın yarattığı ticaret hacmini önemli ölçüde arttıracak bir gelişme” dedi.

 

 

Avrasya Bölgesi’ndeki en önemli buluşma noktası olma özelliğini taşıyan Avrasya Pencere, Cam ve Kapı Fuarı 8-11 Mart 2017 tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaret edilebilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ETKİNLİKLER Haberleri

YUKARI