Bugun...STK'lardan Dünya Çevre Günü mesajları
Tarih: 07-06-2017 10:00:00 + -


Sivil toplum kuruluşlarından 5 Haziran Dünya Çevre Gününe ilişkin farkındalık mesajları yayınlandı. Ambalaj Sanayicileri Derneği ambalaj atıklarının çöp olmadığığına vurgu yaparken Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği ise yeşil ışıklandırma için çağrıda bulundu.

facebook-paylas
Tarih: 07-06-2017 10:00

STK'lardan Dünya Çevre Günü mesajları

Türkiye’de sektöre yön veren Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD), 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle ambalaj kullanımının önemine ve geri dönüşüme dikkat çekiyor. ASD Başkanı Zeki Sarıbekir “Ambalajlar çöp değil, aksine ekonomi yaratan malzemelerdir. Geri dönüşüm sayesinde hem ekonomiye hem çevreye olumlu katkı sağlanmaktadır.” diyor. 

 

 

 
Türkiye’de ambalaj sanayinin gelişmesine katkıda bulunan ve sektöre kimlik kazandıran Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD), 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle çevre sorunlarına karşı kamuoyunun dikkatini çekerek, halkı bilinçlendirmek için dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Çevre Günü’nde, ambalajın ve geri dönüşümünün aslında çevreye yük olmadığını, tam tersine ambalajların ekonomi yaratan malzemeler olduğunu vurguluyor.

 

 

“Ambalaj Sadece Ürünleri Değil Bizi de Korur”

 

 

Hayatın her alanında faydalarını gördüğümüz ambalajın sağladığı kolaylıkları ASD Başkanı Zeki Sarıbekir şu sözlerle açıklıyor: “Ambalaj, bir ürünü sarar, saklar ve satar. Ambalajlar ürünleri korurken bizleri de korur. Gıdaların çürümesini, küflenmesini, bozulmasını, bayatlamasını önleyen ambalajlarıdır. Onların el değmeden, sağlıklı ve temiz bir biçimde tüketicilere ulaşmasını sağlar. Kırılabilecek ya da bozulabilecek ürünlerin hasarsız bir şekilde bizlere ulaştıran yine ambalajlarıdır. Alınan tüm ürünlerin bilgilerine, boyutuna, miktarına, son kullanma tarihine, kullanım önerilerine, eğer bir şikâyet varsa üreticisinin adına ve adresine ambalajlarındaki bilgilerden ulaşılır. Ambalajların sadece ürünleri korumak gibi bir görevi olduğuna dair yaygın görüşün aksine; onların topluma, ekonomiye, çevreye katkısı vardır. Hiçbir ambalaj çöp değildir.

 

 

Ambalaj üretiminde sürdürebilirlik ve çevre de gözetilmektedir. Bugün mümkün olan minimum malzeme kullanarak ambalaj üretimi için çok detaylı çalışmalar yapılıyor. Biz sanayiciler, minimum hammadde, doğal kaynak ve enerji kullanımı ile sürdürülebilir bir ambalajın üretimini hedefliyoruz. Örneğin ülkemizde 2000’lerin ortasında 500 ml’lik standart bir PET su şişesi ilk piyasaya çıktığında 22 gram iken bugün sadece 10,5 gram seviyesine gelmiş durumda. Önümüzdeki yıllarda 9 gramın altına düşmesini bekliyoruz. 330 ml’lik teneke-alüminyum içecek kutu 18,6 gramdan 12,7 grama indi. 1980’lerde standart çelik bir konserve kutusu için 103,3 gram malzeme kullanırken günümüzde kullanılan malzeme 77,5 grama düştü. Ayrıca metal ambalaj, geri dönüşüm ile defalarca üretimde yeniden kullanılabilmektedir. Cam meşrubat şişesi için 2000’li yılların başında 215 gram malzeme kullanırken bugün bu rakam 180 gram seviyesine inmiş vaziyette. Ayrıca cam geri dönüşümü sayesinde, yeniden cam ambalaj üretilirken ciddi miktarda enerji tasarrufu da sağlanmaktadır.”

 

 

Yeşil ışıklar mavi gezegenimiz için yanacak

 

 

İTÜ  Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof.Dr.Filiz Karaosmanoğlu 5 Haziran Dünya Çevre Günü için yaptığı açıklamada "Bu yılın teması insanları doğaya bağlama. Hepimiz açık havada, doğada olmalıyız. Doğanın güzelliğini görüp önemini takdir etmeliyiz ve paylaştığımız Dünya'yı korumak için bizlere düşeni yapmalıyız" dedi.

 

 

Resmi kutlamalar için ev sahibi ülke Kanada

 

 

"2017 Dünya Çevre Günü resmi kutlamaları için ev sahibi ülke Kanada. En büyük pozitif çevre hareketi olan Dünya Çevre Günü için binlerce etkinlik dünyanın her yerinde yapılacak. Kanada, Çin ve Tayland gece yeşil ışıklarla donanacak ve insanlara doğalarını korumaları gerektiği bildirilecek. Empire State - Newyork, Burç Halife-Dubai ve Mole Antonelliana-Turin binaları tehdit altında olan çevremizin korunması ihtiyacını vurgulamak üzere yeşil ışıklandırılacak. Ayrıca Niagara Şelalesi ve Panama Kanalı da yeşil olacak. İstanbul'un üç köprüsüne de 5 Haziran Günü yeşil çok yakışacaktır" diyen Prof.Dr. F.Karaosmanoğlu yetkililere yeşil ışıklandırma için çağrıda bulundu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER STK'LAR Haberleri

YUKARI