Bugun...THY'den 40 adet kompozit uçak alımı
Tarih: 24-09-2017 23:49:05 + -


Türk Hava Yolları (THY), Boeing'ten 2023'e kadar 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alımı için görüşmelere başladı.

facebook-paylas
Tarih: 24-09-2017 23:49

THY'den 40 adet kompozit uçak alımı

Türk Hava Yolları'ndan (THY) yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler'in (BM) 72. Genel Kurul görüşmelerine katılmak üzere gittiği ABD gezisi esnasında Boeing ve THY yetkilileri, 20 + 20 toplamda 40 adet ve 2019’dan başlayıp 2023’te tamamlanmak üzere 787-9 Dreamliner satın alma görüşmelerine başladı. 

 

 

İlker Aycı: "Sipariş, Türkiye’den temin edilecek 1 milyar dolar değerinde yan sanayi iş hacmine sahip"

 

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, 787 Dreamliner'ın dünyada en son ve en modern teknolojiye sahip uçaklardan biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Dolayısıyla bu uçakları filomuza katmamıza ilişkin görüşmelerimizin amacı, hem 3. havalimanındaki geniş gövde ihtiyacını karşılamak hem de Cumhuriyetimizin 100. yılında filomuzu daha da güçlendirmek, bunun yanı sıra yolcu memnuniyetini artırarak iş birliğimizi geliştirmektir. Türk Hava Yolları olarak bu görüşmeler esnasında Türkiye’den temin edilecek 1 milyar dolar değerinde yan sanayi iş hacmini de değerlendirmekteyiz."

 

 

Boeing Başkan Yardımcısı Ray Conner ise Boeing’in Türkiye ile olan ilişkisinin, 70 yılı aşkın köklü bir geçmişe dayanan çok önemli uzun vadeli bir ortaklık olduğunu belirterek, "Türkiye ile birlikte çalışarak bu köklü ortaklığımızı, gerek Türkiye’deki varlığımızın genişlemesine ilişkin uzun vadeli hedefimize ulaşmamız gerekse Türk havacılık sanayinin gelişimini hızlandırmamız yolunda bir adım daha ileriye taşıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

 

Bundan 10 yıl önce Haziran 2007'de Paris’te düzenlenen havacılık fuarında konuşan Boeing Ticari Uçaklar Avrupa, Rusya ve Orta Asya Satış Başkan Yardımcısı Marlin Dailey Türk Havayolları'nın 787 Dreamliner ile ilgilendiği açıklamış, "Kısa süre içinde 45 havayolundan 634 adet kesin siparişini aldık. İmalat hatları 2015’e kadar dolu. THY’nin uçakları 2015’ten itibaren teslim alması için elini çabuk tutmalı" demişti. 

 

 

Gövdesi tamamen kompozit yani plastik bazlı malzemeden imal edilen 787 Dreamliner uçaklar, yeni nesil motorları ile bir önceki nesil yolcu uçaklarına göre yüzde 20 yakıt tasarrufuna sahip.
Kaynak: AA, HürriyetİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ŞİRKETLER Haberleri

YUKARI