Bugun...Tüketicilere yapılan yanlış yönlendirmelere tepki
Tarih: 11-02-2017 22:57:01 Güncelleme: 11-02-2017 23:19:01 + -


Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hazırlanan “Gıda Kaynaklı Hastalıkların Küresel Yükü” adlı rapora göre, değişik etkenler ile bulaşmış ve kirlenmiş gıdaların her yıl 600 milyon kişiyi hasta ettiği, bu nedenle 420 bin hastanın yaşamını yitirdiği belirtilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanan raporu değerlendiren Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık, açıkta satılan gıdaların neden olduğu tehlikelere dikkat çekti.

facebook-paylas
Tarih: 11-02-2017 22:57

Tüketicilere yapılan yanlış yönlendirmelere tepki

Bozulmuş, küflenmiş bir gıda maddesini tüketmeyerek gıda zehirlenmelerinden korunabileceğini belirten Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık bazı mikroorganizmaların, ürünü bozmadan da sağlığı etkileyebileceğini belirtti. Gıda maddelerinin muhafaza koşulları, satış koşulları ve hijyenin öneminin özellikle sokakta satılan gıdalarla daha da önem kazandığına dikkat çeken Artık; “Sağlığımız için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanmış, markasına güvendiğimiz, ambalajlı ürünleri tercih etmeliyiz. Aksi takdirde ciddi sağlık soruları ile karşılaşabiliriz” diye konuştu.

 


Değerlendirmesinde gıdaların etiketlerinin okunarak satın alınmasının önemine de değinen Prof. Dr. Artık, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın denetim yapmasının yanında, vatandaşların da bilinçli ve dikkatli birer tüketici ve gıda denetçisi olmaları çok önemli. Ambalajlı, menşeine güvenilen gıdaların satın alınmasına özen göstermeli, ambalajlı ürünlerin de etiket bilgilerini mutlaka okumalıyız. Ambalajı bozulmuş ve yırtılmış ürünleri satın almamalıyız” dedi.

 


Dünya Sağlık Örgütü Raporu ne diyor?

 


“Gıda Kaynaklı Hastalıkların Küresel Yükü” raporuna göre, bakteri, virüs ve parazitlerle kirlenen gıdalar, dünya genelinde her yıl 600 milyon kişiyi hasta ederken, 420 bin hastanın da ölümüne neden oluyor. Kirlenmiş gıdalardan özelikle de dünya nüfusunun yüzde 9’unu oluşturan 5 yaş altı çocukların etkilendiği belirlendi. Kirlenmiş gıdaların yol açtığı hastalıklar en çok Afrika ve Güneydoğu Asya’da görülüyor. DSÖ, gıda tedarikinin artık ülkelerin sınırlarını da aştığına ve bu sebeple gıda güvenliğini sağlamak için hükümetler, üreticiler ve tüketiciler arasında güçlü bir işbirliğinin kurulması gerektiğine dikkat çekiyor.

 

 

Gıda ambalajı makineleri üreticisi Apack Ambalaj firmasından yapılan yazılı açıklamada da medyada paketlenmiş gıdalardan uzak durulması söylemleri ile dikkat çeken Prof. Dr. Canan Karatay’a atıfta bulunarak; “Evimizin tonton doktor teyzesi basında sürekli -paketlenmiş yiyeceklerden uzak durun, bunlar zararlıdır, bunları tüketmeyin- yorumları yapıyor. 30 yıl önce, ülkemizde çiçek yağı fabrikalarının açılmasıyla bir anda bütün doktorlarımız, yıllarca annemizin yemek yaptığı zeytinyağının kolestrolü zıplattığını, çok da yararlı olmadığını savunan demeçler veriyorlardı. Şampuan fabrikaları açılınca bildiğimiz beyaz sabun kepek yapar oldu. Vücudumuzun temel besin maddesi şekeri akrep sepetine yerleştirdiler. Doktorlarımızın genelleme yaparken sözlerinin kimlere dokunduğunu da hesaplamaları gerekiyor. Ambalaj malzemesini doğrudan yemezseniz ambalaj zararlı değildir. Ambalajın içine konan gıda malzemesini doğru şekilde reçetelendirmezseniz, ambalajlanan gıda sizi zehirleyebilir. Ambalajın içine koyduğunuz gıdayı doğru malzemelerle ve hijyenik koşullarda üretmezseniz, tedarik zincirine uygun şekilde son tüketiciye ulaştırmazsanız zehirlenebilirsiniz. Ama sizi zehirleyen ambalaj değil, içindeki gıda ürünüdür” denildi.

 

 

Apack’ten çağrı

 

 

Apack tarafından yapılan açıklamada gıda üreticilerinin maliyeti düşünerek, gıdaya uygun olmayan ambalaj malzemesi kullanımından kaçınmaları gerektiğine dikkat çekilirken, zayıf nitelikli bir ambalaj malzemesinin yarattığı sağlık risklerinin Canan Karatay’a malzeme verdiğine değinildi.

 


Açıklamada ayrıca ambalajlı gıda malzemesi üreten firmalar, ambalaj ve ambalaj makineleri üreticileri ve temsilcilerinin de medyatik algı bozukluğunu düzeltecek yönlendirmelerde bulunmaları gerektiğine dikkat çekildi.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ŞİRKETLER Haberleri

YUKARI