Bugun...Türkiye ambalaj sektöründen 191 firma ile gövde gösterisi
Tarih: 13-05-2017 20:45:05 + -


Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen dünyanın en büyük ambalaj ve paketleme fuarı Interpack’a 191 firma ile katılan Türk ihracatçılar adeta gövde gösterisi yaptı.

facebook-paylas
Tarih: 13-05-2017 20:45

Türkiye ambalaj sektöründen 191 firma ile gövde gösterisi

Türk ambalaj ihracatçıları Avrupa pazarında kalite ve yakınlık avantajı ile Çinli firmaların önünde yer alıyor. Sektör ihracatının yüzde 60’ını Avrupa ülkelerine gerçekleştiriyor. Toplam ihracatın düşüş yaşadığı 2016 yılında yüzde 13 artışla 3,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren ambalaj sektörü hız kesmedi. Bu yılın ilk çeyreğinde de artışını sürdüren Türkiye ambalaj ve paketleme sektörü Almanya’da şov yaptı. Almanya’nın Düsseldorf kentinde üç yılda bir düzenlenen ve dünya ambalaj sektörünün en büyük fuarı olan Interpack Fuarı’nda Türkiye dördüncü büyük katılımcı ülke olarak öne çıktı.

 

 

Avrupa’nın tercihi Türk ambalajı

 

 

5-10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen fuarda 191 Türk firmasının stant açtığı bilgisini veren Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, Türkiye’nin, bu yıl fuara katılan ülkeler arasında dördüncü sırada yer aldığını kaydetti. Fuarı değerlendiren Sarıbekir, dünyanın en büyük ambalaj fuarını 100 binden fazla ziyaretçinin gezdiğini söyledi.

 

 

Avrupa’ya yakın bir ülke olmamızın avantaj olduğunu belirten Zeki Sarıbekir, “Firmalarımız bu fuara çok büyük ilgi gösterdi. Bugün TIR’la 3 günde Avrupa’nın istediğimiz ülkesine ambalaj malzemesini gönderebiliyoruz. Birçok sektöre göre daha az rekabet ile karşılaşıyoruz. Çünkü Çin’den boş ambalajın Avrupa’ya gelmesi hem pahalı, hem de uzun sürüyor. Ayrıca taşıma sırasındaki hava koşullarının sık değişimi sebebi ile kalite problemleri oluyor. Türkiye yakınlık ve Avrupa ile benzer mevsimleri yaşama avantajını iyi kullanıyor. Avrupa’da kabul gören bir ambalaj sektörümüz var” dedi.

 


Interpack Türkiye’nin gücünü gösteriyor

 

 

Sektörün 100 binin üzerinde istihdam sağladığını anlatan ASD Başkanı Sarıbekir, “Her ne kadar teknoloji gelişse de görmek ve dokunmak fuarları öne çıkarıyor. Bu yüzden fuarları destekliyoruz. Mısır, İran ve Dubai gibi bölgesel fuarlara katılıyoruz. Interpack’ta 191 firma ile dördüncü katılımcı ülkeyiz. Birinci ülke 733 firma ile Almanya, 451 firma ile İtalya ikinci, Çin 285 ile üçüncü. Bizden sonra Hollanda 122, ABD 111, Fransa 106, Hindistan 91, İspanya 89. Türkiye’nin ambalaj sektöründeki gücünü buradan anlayabiliriz” şeklinde konuştu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ETKİNLİKLER Haberleri

YUKARI