30 milyar dolarlık yardımla gözler Irak’a çevirdi

  30 milyar dolarlık yardımla gözler Irak’a çevirdi
   Poex

   Irak, Orta Doğu’daki en büyük plastik, ambalaj ve baskı teknolojileri pazarlarından biri konumunda olmasına rağmen büyümede yetersiz kaldığı bir gerçek. Avrupa Plastik ve Kauçuk Makineleri Üreticileri Birliği (EUROMAP) kaynaklarına göre Irak’ın çift haneli büyüme rakamları bu büyümeyi teyit ederken ülkede hala büyük bir yatırım açığı olduğu da şüphesiz. Önümüzdeki yıllarda, ülkenin sanayileşme süreci bağlamında plastik, baskı ve ambalaj teknolojisinin ithalatının keskin bir şekilde artması bekleniyor.

   Alman fairtrade Messe tarafından önümüzdeki yıl 15-17 Nisan tarihleri arasında Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlenecek Plastprintpack Iraq 2019 ile ilgili sektörlerle ilgili tüm tarafları Irak’a davet etti. Fuar, Bağdat Uluslararası Fuar Alanı’nda Iraq agrofood Fuarı ile eşzamanlı düzenlenecek.

   Son zamanlarda, Irak ve Bağdat’taki güvenlik durumunun büyük ölçüde normale döndüğünü ifade edilen fairtrade Messe yetkililieri, bir çok ülkenin ve uluslararası şirketin büyükelçiliklerinin uzun zamandır Bağdat’taki çalışmalarına yeniden başlamasının işlerin iyiye gittiğine işaret ettiğini belirtti. Organizatörler, maksimum güvenlik seviyesini sağlamak için havalimanı, fuar alanı ve fuar otelleri arasında servis imkanı sağlanacağını bildirdi.

   Irak için 30 milyar dolarlık yeniden yapılandırma yardımı

   Şubat 2018’de Kuveyt’teki Irak İmar Konferansı’nda Irak için 30 milyar ABD Dolarlık yeniden yapılanma yardımında bulunulacağının taahhüdünde bulunulduğunu ifade eden fairtrade’in kurucusu ve yönetici ortağı Martin März, bunun Bağdat’taki ticari fuar projelerinin başlangıcı ​sinyali olduğunu ifade etti. März, “İran Tarım Fuarı’nın organizatörleri olarak sinerjiden faydalanabileceğimizi düşünüyoruz, çünkü İran için birçok karar verici, Irak’tan da sorumlu ve Bağdat’taki bu yeni etkinliğe olan ciddi ilgilerini bize gösterdi. Özellikle, İran ve Irak arasında çok iyi ve yakın ilişkiler gelişiyor” dedi.

   Irak’ın GSYİH’nın 2017’de Cezayir’i aştığını söyleyen Martin März şunları kaydetti: “Bu bizi şaşırttı. Irak’ın Mısır’dan sonra ve Cezayir ile eşit bir zeminde yer alan Arap dünyasının en kalabalık üç ülkesinden biri olduğunu da ilginç bulduk. Irak, Dünyanın en doğal kaynaklarına sahip ülkeler arasında.”

   Fuara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Expotim & Ladin Grubu İcra Kurulu Üyesi Çağatay Erşahin ise Türkiye’nin Irak’ın en büyük ticaret ortağı olduğunu belirtirken, “Irak, dünyadaki Türk ürünlerinin en büyük beşinci alıcısı konumunda. Özellikle Türk makineleri ve yatırımları Irak’ta çok popüler. Bu nedenle plastprintpack iraq & iraq agrofood Fuarları ile bir Türk pavilyonu organize etmeyi istiyoruz” açıklamasında bulundu.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ