AD AREA
plastonline
TAKVİM

Adana’ya 450 bin ton kapasiteli yeni PP yatırımı

Adana’ya 450 bin ton kapasiteli yeni PP yatırımı
Reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan, Cezayir’in milli enerji şirketi SONATRACH ile Rönesans Holding ile Bayegan arasında Adana’da Yumurtalık Serbest Bölgesinde 1 milyar dolarlık yeni bir petrokimya yatırımı konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye-Cezayir İş Forumu”ndaki konuşmasında, iş forumunun her iki ülke ve halkları için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Erdoğan, forumda yaptığı konuşmada, “Cezayir’in milli enerji şirketi SONATRACH ile ülkemizin önde gelen firmalarından olan Rönesans ve Bayegan arasında Adana’da Yumurtalık Serbest Bölgesinde 1 milyar dolarlık petrokimya yatırımı konusunda anlaşmaya varıldı. Yılda 450 bin ton polipropilen üretecek. Bu tesisin faaliyete geçmesiyle ülkemizdeki cari açık noktasında da ciddi sıkıntıyı aşmış olacağız. Dışa bağımlılığı da yüzde 25 oranında azaltmış olacağız.” dedi.

İş Forumu kapsamında Rönesans Holding ve Bayergan ile SONATRACH Arasında Hidrokarbon Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı da imzalanan anlaşmalar arasında yer aldı.

TOBB Plastik Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi ve Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, plastik sektörünün artık kronik hale gelen hammadde sorunu karşısında atılan yerli petrokimya yatırımı müjdesini son derece olumlu karşıladıklarını belirterek devamını beklediklerini dile getirdi. Eroğlu, “Plastik sektörümüz çoğu küçük ve orta ölçekli firmalarımızın gayretleri ile yıllar içinde hızla gelişti. 36,8 milyar dolarlık üretimi, 5 milyar dolara yaklaşan direkt ihracatı ile Türkiye ekonomisine değer katan bir sektör olmamıza karşın hammadde ithalatımız yıllar içinde yükselerek yüzde 88’e dayandı. Petrolümüz yok ancak plastik üretiminde kayda değer bir altyapı, deneyim ve know how sahibi olduk. Ekonomik büyüme ve ihracatçı sektörlerdeki yükseliş ile birlikte iç pazarda da plastik talebi sürekli artıyor. Cumhurbaşkanımızın Cezayir’de açıkladığı yıllık 450 bin ton PP üretecek 1 milyar dolarlık petrokimya yatırımı Türkiye pazarının büyüklüğü ve potansiyelini de ortaya koyması açısından önemli. Sektörümüz açısından bu yatırımı son derece olumlu buluyor ve yeni yatırımlar için teşvik edici olmasını bekliyoruz. Geçen yıl ithal ettiğimiz 7,2 milyon tonluk hammaddeye 10,2 milyar dolar ödedik. Yerli petrokimya yatırımlarının artması bu değerin ülkemizde kalmasını sağlar. Ayrıca yerli Polipropilen yatırımı sadece dış ticaret açığını azaltmakla kalmaz, katma değerli mühendislik plastiklerine geçiş için de bir know-how ve insan kaynağı oluşturacaktır” diye konuştu.

Türkiye’deki tek yerli üretici konumunda bulunan Petkim’in 2016 yılı polipropilen üretim kapasitesi 144 bin ton olarak gerçekleşmişti.

Aksoy Plastik
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ