Aksoy: “Çatışmalar er ya da geç bitecek”

  Aksoy: “Çatışmalar er ya da geç bitecek”
   Poex

   PLASFED Plastik Sanayicileri Federasyonu, 2014 yılı plastik inşaat malzemeleri sektörüne yönelik yaptığı analizlerin yer aldığı raporunu yayınladı. Raporda, üreticilerin ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 2,7 artırdığı, üretimin de yüzde 39’unun ihraç edildiği açıklandı.

   Üretimin iç pazar daralması nedeniyle miktar bazında artışına rağmen tutar bazında düşmesine karşılık, yerli üreticiler ihracatta büyük performans gösterdi ve plastik inşaat malzemelerinde dış ticaret fazlası 1 milyar 421 milyon TL’ye ulaştı. Raporu değerlendiren PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, “Plastiğin herhangi bir ürün olmadığını her zaman söylüyoruz. Bölgemizdeki sıcak çatışmalar er veya geç bitecek. Bu ülkelerin yeniden yapılanma dönemleri için sektörümüzü desteklemeli, şimdiden hazır tutmalıyız” dedi.

   Plastik inşaat malzemeleri sektörü, 2014’te ürettiği 1.8 milyon ton ürünün yüzde 39’unu ihraç etti.  Rapora göre, 2014 yılında iç pazar gelişmelerinin de etkisiyle, üretim miktar bazında yüzde 1,6 oranında artmasına karşılık, değer bazında 1,6 oranında azalarak 7 milyar 345 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

   Türkiye plastik inşaat malzeme üreticileri, küresel rekabetin sertleştiği bir ortamda ihracatta başarı sağladı!

   İhracat değer bazında yüzde 2,7 oranında artarak 1 milyar 825 milyon dolara ulaştı. İthalat yine değer bazında yüzde 9,7 oranında azaldı. Türkiye plastik inşaat malzemeleri iç pazarının yüzde 93’ü yerli üreticiler tarafından karşılandı ve üretimin de yüzde 39’u ihraç edilerek, 1 milyar 421 milyon dolar dış ticaret fazlası verildi.

   “Yakın bölgemizdeki sıcak çatışmalar er ya da geç bitecek, sektörümüzü hazır tutmalıyız”

   PLASFED Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Aksoy, “Her zaman söylüyoruz; plastik herhangi bir ürün değil, plastik sektörü de herhangi bir sektör değil. Yapısal sorunlarımıza, cent düzeyindeki sert küresel rekabete rağmen imalatçılarımız, ihracatçılarımız başarıyla koşuyorlar” dedi.

   Aksoy, bölgede plastik inşaat malzemeleri için gelecekte büyük imkanlar sunacağını hatırlatarak şunları vurguladı: “Ne yazık ki yakın coğrafyamızda çok ciddi istikrarsızlıklar ve çatışmalar var. Bir an önce barışçıl yöntemlerle çözülmesini diliyoruz. Öte yandan, yakın bölgemizdeki sıcak çatışmalar er ya da geç bitecek. Bu ülkelerin yeniden yapılanma dönemleri için sektörümüzü desteklemeli, şimdiden hazır tutmalıyız. Çünkü bu yatırımları destekleyebilecek en yakın coğrafya, en gelişmiş ekonomi biziz. Yeter ki sanayicimizi görmezden gelmeyelim, sektörümüzü hazır tutmak için gerekli destekleri verelim.”

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ