Aksoy: “Plastik sektörü zenginler kulübünden ibaret değildir”

  Aksoy: “Plastik sektörü zenginler kulübünden ibaret değildir”
   Poex

   İKMİB tarafından Ar-Ge, markalaşma, imaj iyileştirme, algı yönetimi ve tanıtım faaliyetleri gerçekleştirilmesi üzere kurulan Plastik Tanıtım Grubu’na ilişkin plastik sektöründe fikir ayrılıkları sürüyor. Plastik sektörü ihracatının yüzde 80’inin küçük işletmeler tarafından yapıldığını ifade eden PLASFED Başkanı Selçuk Aksoy; “Gelecekte daha da zorlaşacak pazarlarda bugünden doğru tanıtım ile yerimizi sağlamlaştıralım” açıklamasıyla Tanıtım Grubu’na destek mesajı verdi.

   Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) internet sitesinde yayınlanan açıklamada PLASFED olarak kuruluşu için önemli destekler verildiği ifade edilen Plastik Tanıtım Grubu için PLASFED Başkanı Selçuk Aksoy “Plastik Tanıtım Grubu plastik endüstrimiz için gerekli bir oluşum ve büyük bir şanstır” mesajı verdi. Bu yapıya karşı çıkmanın, kapatılması yönünde lobi çalışmaları yapmanın küçük işletmelerin gelişimlerine karşı açık bir saldırı olduğunu bildiren Aksoy, “Plastik Tanıtım Grubu bugün karşı çıkanların da desteği ile kurulmuş ancak henüz bütçesi bile onaylanmadan ve faaliyet yapmasına dahi olanak bulamadan ağır saldırılara maruz kalmış tek tanıtım grubudur, kurulurken destek olunmuş, sonra da anlaşılamayan davranışlarla kapatılması istenmiştir” dedi.

   PLASFED Başkanı Selçuk Aksoy, 17 Mayıs 2016 tarihinde kuruluşu gerçekleşen Plastik Tanıtım Grubu’na ilişkin açıklamalarını şöyle sürdürdü:  

   “Bu yapıya, bu denli ağır saldırılar düzenleyerek, “Plastik Tanıtım Grubu kapatılsın, bu sektör Avrupa’da birinciliğe yükselir” tarzı gerçeklikle bağdaşmayan açıklamalar yapmak, ihracattan kesilecek aidatların artırılacağına dair kehanetlerde bulunmak, “fındık tanıtım grubu olur ama plastiğin tanıtımı mı olur, Türk Plastiği, Alman plastiği olur mu” şeklinde  anlamı saptırma, hafifletme çabaları, bilim dalı olarak kabul edilmeye başlanmış “pazarlama fonksiyonunu” reddetmek, günümüz iş dünyası seviyesinin ve çağdaş anlayışın oldukça gerisinde kalmış bir yaklaşımdır. Hele ki başka sektörel tanıtım gruplarının kendi alanlarında sektörlerine yüzde 200’lerin üzerinde ihracat artışı sağladığı realitesi ortada iken.

   Biliyoruz ki, ortalama fiyatlarla 1 konteynerden kesilecek 25 Dolar ya da 1 Milyon Dolarlık ihracatımızdan kesilecek 500 Dolar bugün bizleri bitirmez. Ancak, özellikle Ortadoğu’da hammadde kaynaklarına yakınlık ve ucuz girdi avantajlarına sahip olan gelişmekte olan plastik ülkelerine karşı pozisyonumuzu güçlendirecek adımlar atamazsak ve ancak her vesile ile “bizim için büyük tehdit” diye haykırdığımız Çin’den bile miktar değer bazında düşük rakamlarla ihracat yapmaya devam edersek, sektör olarak yarınlarımız tehlikede olmaya devam edecektir.

   Biliyoruz ki, sektörün maliyetleri Plastik Tanıtım Grubu’na karşı olmanın temel nedeni olsaydı, her yıl yapılması nedeniyle sektörün sırtına çok ciddi yükler yükleyen fuarlar öncelikle gündeme alınır ve maliyetleri gözden geçirilirdi. Eğer bu öngörüsüz çabanın bugün bir ithalatçılar kulübü haline gelmiş sahipleri samimi ve sektörel fayda bilinci ile hareket etseler elde ettikleri fuar geliri ile Plastik Tanıtım Grubu’nun kapatılmasına yönelik gazetelere boy boy ilan vermezler, kaynaklarını bu yapıyı  daha geliştirmek, ileriye taşımak için kullanırlardı

   Ve yine biliyoruz ki, sektörümüzün çoğunluğu küçük işletmelerden oluşur. Bu küçük işletmelerimiz ihracatın yüzde 80’ini yaparken, devletin sağladığı teşviklerden en az onlar yararlanır. Küçük işletmelerimiz tanıtım ve pazarlamaya bütçe ayırmakta zorlanır. Tanıtım Grupları en çok küçük işletmelerimizin geleceği için faydalıdır ve bizler de her zaman doğrunun ve güçsüzün yanında olmayı kendimize yakışan olarak kabul ederiz

   Plastik sektörünü bir zenginler, bir elitler kulübünden ibaret sananlar, sizlere sesleniyoruz, büyük yanılgı içindesiniz! Sektörün kaymağını yiyip benden gayrısı yalan, “Ben, ben, ben” diyenler, doğru yolda değilsiniz. Biz mütevazı işletmelerin sesiyiz, onların haklarının savunucusuyuz, biz adları küçük ama var olma mücadeleleri büyük 6 binin üzerindeki işletmenin sesi ve bu haklı davanın sonuna kadar savunucusu, savaşçısıyız. Biliyoruz ki, dün evet deyip bugün rüzgara göre yön değiştirenler ile farkımızı sayısı 6 binleri bulan küçük ama var olma mücadeleleri büyük sektörün isimsiz ihracatçıları, işletmeleri biliyor ve takdir ediyor.

   Biz, gücünü yurt sathına yayılmış, imalatın zorluklarını ve gelecek endişesini her gün yaşayan KOBİ plastikçilerden alan Plastik Sanayicileri Federasyonu olarak, bugün yapacağımız tasarruflarla, yarınımızı kurtaralım, gelecekte daha da zorlaşacak pazarlarda bugünden doğru tanıtım ile yerimizi sağlamlaştıralım diyerek, Plastik Tanıtım Grubu oluşumunu destekliyoruz.”

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ