Akyüz: “Yanlış yönlendirme çabalarını gözlemliyoruz”

  Akyüz: “Yanlış yönlendirme çabalarını gözlemliyoruz”
   Poex

   Temmuz ayı ihracat rakamları açıklandı.Kimya sektörünün ihracatı miktarda yüzde %4,21 artış ile 1 milyon 342 bin ton,değer bazında ise %26,14 düşüş ile 970 milyon 487 bin dolar oldu.İKMİB Başkanı Akyüz “Euro-Dolar paritesindeki kayıplar ve emtiadaki düşüş ihracatımızı değer bazında düşürse de miktar bazında artış yaşadık.15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin etkisi daha çok yurtiçinde hissedildi.Ancak yurtdışı piyasalarda ülkemize yönelik algıda yanlış yönlendirme çabalarını gözlemliyoruz” dedi

   Kimya sektörü, Temmuz ayında 970 milyon 487 bin dolarlık ihracat ile otomotiv ve hazır giyim sektörlerinin ardından üçüncü sırada yer aldı. Geride bıraktığımız ayda sektörün en fazla ihracat yaptığı ülke Mısır olurken, en çok ihracat yapılan diğer ülkeler Almanya, Irak, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, İran, Hollanda, Malta ve Yunanistan olarak sıralandı.

   Ocak-Temmuz döneminde kimya sektörü toplamda 8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu dönemde kimya ihracatı miktar bazında yüzde 1,86; değer bazında ise yüzde 13,87 geriledi. Yedi aylık dönemde kimya ihracatında ilk 10 ülke; Almanya, Mısır, Irak, İran, İtalya, Hollanda, ABD, İngiltere, Yunanistan ve Suudi Arabistan oldu.

   Temmuz ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin etkisi daha çok yurtiçinde hissedildi. Bu girişimin hızlı bir şekilde atlatılması tüm sektörler için oldukça rahatlatıcı oldu ve Türkiye’ye duyulan güveni artırdı. Yaşanan bu talihsiz olaya cevap olarak ihracat ve ekonomi hedeflerimizi sekteye uğratmadan çalışmalarımıza devam etmeliyiz. Ancak yurtdışı piyasalarda ülkemize yönelik algıda yanlış yönlendirme çabalarının olduğunu gözlemliyoruz. Bu konuda ekonomimizdeki düzelme ve ihracatımızdaki artış ile ilgili doğru bilgileri aktarmak konusunda en büyük sorumluluk da bizlerin omuzlarında. Türkiye’ye karşı herhangi bir negatif yaklaşım yok aksine demokrasiye bağlılığımız güven tazeledi diyebiliriz. Bu da ihracat artışımızdaki potansiyeli büyüttü” dedi.

   Kimya ihracatçıları olarak yurtdışı fuar ve heyet programlarında herhangi bir değişikliğe gitmediklerini, küresel piyasalardaki daralma ve tüm olumsuz koşullara rağmen ihracat rakamlarını yukarıya taşımak adına çalışmalarının son sürat devam ettiğini belirten Akyüz, miktar bazındaki yükselişin devam etmesinin yılın geri kalanına yönelik umutlarını artırdığını dile getirdi.

   Kimyevi mamuller sektörünün lideri plastik ve mamulleri sektörü ise Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde -24,60 oranında düşüş sağlarken ihracatı 333 milyon dolar olarak gerçekleşti.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ