Ambalaj endüstrisinin 26’ncı randevusu Tüyap’ta başladı

  Ambalaj endüstrisinin 26’ncı randevusu Tüyap’ta başladı
   Poex

   Ambalaj endüstrisinin ilk hibrit buluşması Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Reed Tüyap Fuarcılık tarafından Ambalaj Sanayicileri Derneği iş birliğinde, sektörün gelişimine yön veren çok sayıda kurumun desteğiyle düzenlenen Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, yurt içi ve yurt dışından 60.000 ziyaretçiyi 26’ncı kez bir araya getirecek. Düzenlenen törenle kapılarını açan fuar, ambalaj sektörünün Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının eseri olan en yeni ürünlerini 23 Ekim tarihine kadar Tüyap’ta sergileyecek. Ambalaj endüstrisine ilk kez hibrit fuar deneyimi yaşatacak olan fuar, katılımcılara fiziksel fuarın yanı sıra Business Connect Programı üzerinden de dijital ortamda verimli iş bağlantıları kurma fırsatı sunacak.

   Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, Reed Tüyap Fuarcılık A.Ş. ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) iş birliğinde; Ambalaj Makinecileri Derneği (AMD), Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD), Etiket Sanayicileri Derneği (ESD), Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA) destekleri ile İstanbul’daki Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Gıda ve İçecek İşleme Teknolojileri Fuarı, Food-Tech Eurasia ile eş zamanlı olarak düzenlenen Avrasya Ambalaj Fuarı, 23 Ekim 2021 tarihine kadar ziyarete açık kalacak. Yurt içinden ve yurt dışından 60.000 ziyaretçiyi tek adreste buluşturacak fuar, her yıl yurt içi ve yurt dışından 1000’in üzerinde katılımcıyı bir araya getiriyor. Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, bu sene ilk defa hibrit formatta düzenlenerek sektör temsilcilerini yeni nesil fuarcılık deneyimi ile tanıştıracak. Fuara ayrıca 100’ün üzerinde ülkeden 10.000’e yakın uluslararası ziyaretçi gelmesi bekleniyor.

   “60 bine yakın ziyaretçi hedefliyoruz”

   Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı ve eş zamanlı olarak düzenlenen Food-Tech Eurasia Fuarı’nda bu sene 33 ülkeden 1000’in üzerinde marka ve marka temsilcisini ağırlayacaklarını kaydeden Reed Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü Ali Muharremoğlu, açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “120 bin metrekarelik kapalı alanda gerçekleşecek fuarımızda toplam 14 salonun tümünü doldurduk. Pandemi öncesi seviyelerimize tekrar ulaştık. 2020’de fuarımızı pandemi nedeniyle yapamadık ama biz çalışmalarımızı durdurmadık. 2 senede yurt içinde ve yurt dışında çok yoğun tanıtım çalışmaları gerçekleştirdik. Bu çalışmalar sırasında fuarımıza oldukça yoğun bir ilgi olduğunu gördük. 115’in üzerinde ülkeden kayıt aldık. 10.000’in üzerinde yabancı ziyaretçi ile Rusya, İran, Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar ve Kuzey Afrika olmak üzere 30 ülkeden 1000’e yakın alım heyetimizi de fuarımızda ağırlıyoruz. Toplamda 60 bine yakın bir ziyaretçi hedefliyoruz. Pandemi nedeniyle aramıza katılamayan ziyaretçilerimizi de online ortamda katılımcı firmalar ile görüştürüyoruz. Katılımcılar ve ziyaretçiler arasında fuar öncesinde başlattığımız etkileşimler, 5 Kasım’a kadar sürecek”.

   “2030’da 50 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmayı hedefliyoruz”

   Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’nın Ortadoğu ve Avrupa’daki her yıl yapılan en büyük ambalaj fuarı olduğunu söyleyen Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir, “Fuarın bu sene 26’ncısını düzenliyoruz. Bu açıdan baktığımızda 26 yılda tam 40 kat büyüdük. Her yıl ortalama 60 bin ziyaretçiyi fuarımızda buluşturuyoruz. 2019’da 8500 yabancı fuarımızı ziyaret etmişti. Bu sene 10.000’in üzerinde yabancı ziyaretçiyi ağırlayacağız. Bununla gurur duyuyoruz. Bu ziyaretçiler fuar aracılığıyla ürünlerini tedarik ederek sektörün ihracatını artıracaklar” dedi. Ambalaj tüketiminin son 15 yılda 2 kat arttığına dikkat çeken Sarıbekir, sektörün hedeflerine ilişkin şu bilgileri verdi: “Türkiye ambalaj sanayisi, Avrasya’nın ambalaj merkezi olma yolunda kararlı adımlarla yürüyor. Sektörümüz hızla büyüyor. Sektör olarak rekabet gücümüz ve potansiyelimiz yüksek. Türkiye ambalaj sektörünün ürünleri dünyada 180 ülkeye direkt ve dolaylı ihraç ediliyor. 2019’da 23 milyar dolar olan ciromuz, 2020’de 25 milyar dolara ulaştı. Bu senenin sonunda 28 milyar dolarlık toplam büyüklüğe ulaşmayı hedefliyoruz. Geçen sene 5 milyar 147 milyon dolarlık ihracat yaptık. 2021’in ilk 6 ayında 3 milyar 44 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. 1 milyar 222 milyon dolar da cari fazla verdik. 2021 yılında ambalaj sektörü olarak, en az 28 milyar dolar pazar büyüklüğü ve 6,5 milyar dolar ihracat geliri hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz. 2023 hedefimiz olan 30 milyar dolara ulaşmak üzereyiz. 2023’te, 8 milyar dolar ihracat, 380 dolar kişi başı yıllık tüketim hedefliyoruz. Yeni hedefimiz, 2030 yılında 50 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne ulaşmak”.

   Öğrenciler yarıştı

   Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’nın ilk gününde, Ambalaj Sanayicileri Derneği ve Tüyap iş birliğinde düzenlenen 17. Ambalaj Tasarım Ulusal Öğrenci Yarışması’nın sonuçları da açıklandı. Öğrencilerin yoğun bir katılım gösterdiği yarışmaya 92 proje başvurdu. 18 proje ödüllendirildi. İlk 3’e giren öğrenciler, Tüyap ve Ambalaj Sanayicileri Derneği’nden öğrenim hayatları boyunca yılda 12 ay eğitim bursu kazandı.

   Anahtar teslim çözümler tek çatı altında buluşuyor

   Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’nda ambalaj ürünlerinden ambalaj makinelerine, gıda ve içecek işleme makinelerinden ambalaj baskı teknolojilerine kadar her türlü anahtar teslim çözüm, tek çatı altında buluşacak. Tüyap, Avrasya Ambalaj İstanbul ve eş zamanlı düzenlenen Food-Tech Eurasia Fuarları’nda katılımcılarına ve ziyaretçilerine sunduğu dijital çözümlerle ambalaj endüstrisi ile birlikte gıda ve içecek işleme endüstrisini yeni nesil fuarcılık deneyimi ile tanıştıracak. Katılımcılar, Tüyap tarafından geliştirilen Business Connect Programı üzerinden fuar alanında bulunamasalar bile ziyaretçilerle dijital ortamda iletişim kurabilecek. Fuarlar sonrasında da sunulacak online çözümler ile katılımcılar ve ziyaretçiler için kesintisiz iş geliştirme platformu yaratılacak.

   Fuardan sonra iletişim devam edecek

   Business Connect Programı etkinlikler serisi kapsamında 25 Ekim – 5 Kasım 2021 tarihlerinde gerçekleşecek Online Networking Günleri sayesinde katılımcı firmalar ve ziyaretçiler fuar sonrasında da iletişimlerini online olarak sürdürebilecek.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ