Ambalajda NFC teknolojisi

  Ambalajda NFC teknolojisi
   Poex

   NFC teknolojisi ile herhangi bir uygulama ve internet bağlantısı olmaksızın sadece teknolojiyi destekleyen akıllı telefonun ürüne dokundurulması ile ilgili ürün hakkında bilgi edinilebiliyor.

   NFC (Near Field Communication) – Yakın alan iletişimi olarak da çevirebileceğimiz sistem, tanımlanmış mobil cihazlar ile iletişimi sağlıyor. Banka kartınızı sadece göstererek ödeme yaptığınız temassız ödeme işte bu teknolojiyi içeriyor. Telefonlar arası bilgi alışverişini de sağlayan bu yöntemi şimdilerde ambalaj üzerinde deniyorlar.

   Bu teknolojinin mucidi grup The NFC Forum, bir paketleme kuruluşu olan Active & Intelligent Packaging Industry Association ile anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Buna göre ambalaj üzerine yerleştirilen bir pasif chip sayesinde, mobil cihazınızı ürüne dokundurarak ürün ile ilgili pek çok bilgiyi alabileceğiz.
   Özellikle depolama, raf yerleştirme ve ürün takibi gibi konularda bir süredir kullanılmakta olan bu sistemde, izleme cihazını ürüne dokundurarak, ürünün son kullanma tarihini, ne kadar zamandır rafta olduğunu, hangi ısı ve ışık koşullarında beklediğini, depoda bu üründen ne kadar bulunduğunu, fiyat ve içerik gibi bilgileri öğrenebiliyorduk. Şimdi bu uygulama müşteriler tarafından da kullanılabilecek duruma getirildi.

   Cep telefonunuzu ürünün üzerine dokundurarak raftaki ambalajlı etin durumunu net olarak görebileceğiz.
   Şu an için çok sayıda ürünün paketlemesinde kullanılan QR kodlar, NFC’ye göre düşünüldüğünde eski bir teknoloji durunuma düşüyor. Basılı kodları okumak için iyi ışıklandırılmış bir ortama, telefonunuzda kodu okuyacak bir uygulamaya, internet bağlantısına ve en az orta seviye bir kameralı telefona sahip olmanız gerekiyor. NFC ile sadece teknolojiyi destekleyen telefonunuzu ürüne dokundurmak yeterli olacak.

   Artık yeni nesil ambalajlar, digital teknolojiyle sadece kurumsal değil bireysel olarak da izlenebilecek.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ