Ambalajı açılmamış fikirler aranıyor

  Ambalajı açılmamış fikirler aranıyor
   Poex

   İMMİB İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri tarafından 1. Metal ve Plastik Ambalaj Tasarım Yarışması düzenlenmektedir. Üniversitelerin endüstriyel tasarım, güzel sanatlar ve mimarlık fakültesi bölümleri lisans mezunları ile bu bölümlere ilişkin öğrenciler veya mezunlarına açık olan yarışmaya son başvuru tarihi 16 Mayıs.

   1. Metal ve Plastik Ambalaj Tasarım Yarışması, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği tarafından katma değeri yüksek metal ve plastik ambalaj ürünlerinin geliştirilmesi, tasarım etkinliklerinin yaygınlaştırılması ve özendirilmesi, sektörün ihracata yönelik rekabet gücünün arttırılması amacıyla düzenlenmiştir.

   Türkiye ambalaj sanayi hızlı gelişen bir sektör olup son beş yılda ortalama yüzde 6 oranında bir büyüme sağlamıştır. Türkiye’de ambalaj malzemesi üreten yaklaşık 3000 firma mevcuttur. Sektörde faaliyet gösteren firmalar; plastik, kağıt-karton, metal, cam ve ahşap ambalaj olmak üzere beş ana grupta üretim yapmaktadırlar. Türkiye’de ambalaj ihracatı 2012 yılında 3,2 milyar dolar olup başta AB ülkeleri olmak üzere dünyada 200’den fazla ülkeye ihracat yapılmaktadır. Ayrıca büyük miktarda ambalaj, ihraç ürünü ambalajı olarak dolaylı yoldan ihraç edilmektedir. En çok ambalaj ihraç edilen ülkelerin başında Almanya, İngiltere, Irak, Fransa, İran, Hollanda, İtalya, İsrail, Rusya ve Yunanistan gelmektedir. İhracatta yüzde 57’lik oranla en fazla payı plastik ambalaj, yüzde 20’lik pay ile karton ambalaj ve yüzde 10’luk pay ile metal ambalaj takip etmektedir.

   Ambalajın tüketiciler üzerinde yarattığı algının satış üzerine etkisi dünyaca kabul edilen bir gerçektir. Ambalaj bir ürünün giysisi olarak düşünülebilir. Ürün ne kadar iyi olursa olsun giysisi iyi değilse satılması zor olacaktır. Ambalaj ürünün tüketiciye en ekonomik yolla ulaşmasını sağlar, lojistik ve depolama kolaylığı yaratır. Önemli bir görevi de taşıdığı bilgilerle tüketiciye seçim ve kullanım kolaylığı sağlamasıdır.

   Bu kapsamda İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği koordinatörlüğünde ve İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği ortaklığında Plastik ve Metal ambalaj sektörüne yönelik düzenlenen ambalaj tasarım yarışması ile ambalajı estetik, lojistik, ergonomik ve ekonomik yönlerden ele alacak özgün ve yenilikçi tasarımların ortaya çıkartılması hedeflenmiş ve 1. Plastik ve Metal Ambalaj Tasarımı Yarışması organize edilmiştir.

   Plastik Ambalaj Kategorisi ve Metal Ambalaj Kategorisi olarak profesyonel ve öğrenci adayları ayrı ayrı değerlendirilecek yarışmada profesyonel katılımcı ödülleri 1.’lik ödülü: 15.000 TL, 2.’lik ödülü: 10.000 TL, 3.’lük ödülü: 7.000 TL, Mansiyon: 4.000 TL olarak, öğrenci katılımcı ödülleri,1.’lik ödülü: 7.000 TL, 2.’lik ödülü: 5.000 TL, 3.’lük ödülü: 3.000 TL, Mansiyon: 2.000 TL.

   Ödül töreninin 24 Haziran Salı günü yapılacağı yarışma hakkında ayrıntılı bilgi ve başvuru www.ambalajtasarimi.org web sitesi ziyaret edilebilir.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ