Aramco, Sabic’in yüzde 70’ini satın aldı

  Aramco, Sabic’in yüzde 70’ini satın aldı
   Poex

   Suudi petrokimya devi Aramco, Suudi Arabistan’ın Kamu Yatırım Fonu’ndan (PIF) bir diğer petrokimyasallar şirketi SABIC’in yüzde 70’lik hissesini 69,1 milyar ABD dolarına satın aldı.

   Bu satın alma işlemi ile Aramco önümüzdeki yıllarda büyümesi öngörülen petrokimya sektöründeki varlığını güçlendirecek. Aramco ve SABIC, 2019 yılında yaklaşık 90 milyon tonluk petrokimya üretim gerçekleştirdi.

   Satınalma işlemine ilişkin konuşan Aramco Başkanı ve CEO’su Amin Nasser; “Bu satın alma işlemini tamamlamanın heyecanını duyuyoruz. Aramco’nun downstream stratejisini hızlandıran ve şirketimizi önemli küresel petrokimya oyuncularından birine haline dönüştüren önemli bir atılım. Ön Üretim ve Alt Kimyasal hammadde üretimimizin SABIC’in kimyasal platformuyla stratejik entegrasyonunun, büyümeyi destekleyen ve hissedarlara değer katan seçici entegrasyon sinerjileri için fırsatlar yaratması bekleniyor. COVID-19 salgını birçok şirketi uzun vadeli stratejilerini yeniden değerlendirmeye zorlamasına rağmen, uzun vadeli odak noktamız, finansal gücümüz ve dayanıklılığımız bu tarihi anlaşmayı tamamlamamızı sağladı. Her iki şirketin tarihinde yeni bir dönemin başlangıcına işaret ettiği ve uzun vadeli downstream stratejimizi sunmamızın önemli bir göstergesi” dedi.

   SABIC Başkan Vekili ve CEO’su Yousef A. Al-Benyan ise SABIC’in PIF ve Aramco ile ilişkisinin 1976’da başladığına dikkat çekerek, “Dünyanın en önemli çeşitlendirilmiş kimyasal şirketlerinden biri olan SABIC’in küresel ölçeği ve varlığı Aramco’ya önemli iyileştirmeler getiriyor. SABIC, Aramco’nun entegre enerji ve kimyasal üretimine getireceği ek ölçek, teknoloji, yatırım potansiyeli ve büyüme fırsatlarından yararlanmayı bekliyor. Saudi Vision 2030’u desteklemeye devam ederken, küresel kimyasalların büyümesine katkıda bulunmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

    

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ