Arçelik’ten yüksek performanslı biyo-plastikler

  Arçelik’ten yüksek performanslı biyo-plastikler
   Poex

   Arçelik, ultra güçlü ve tamamı biyolojik kaynaklı çevre dostu plastik malzemelerin geliştirileceği Avrupa Birliği Ufuk 2020 BIO4SELF projesinde Avrupa proje kurulunun üyesi olarak, yeni biyo-plastik malzemelerin geliştirilmesine katkıda bulunacak.

   BIO4SELF projesi şu ana kadar elde edilmemiş sertliğe sahip tamamı biyolojik bazlı PLA plastiklerini, sıvı kristal polimerler ile takviye ederek geliştirmeyi planlıyor. Projede ayrıca PLA plastiklerinin sıcaklık direncinin artırılması ve seçilecek katkılarla malzemenin bozulma dayanımının geliştirilmesi amaçlanıyor. Malzemelere, kendi kendini temizle özelliği, kendi kendini tamir etme özelliği ve deformasyon algılama özelliği de kazandırılacak.

   Bu projede çevre dostu plastik malzemelerin kullanılma potansiyeli beyaz eşya ve otomotiv uygulamaları için geliştirilecek prototipler ile gösterilecek. Yüksek performans gösteren ve sürdürülebilirlik ihtiyacını karşılayabilecek biyo-plastiklerin uygun maliyetli üretimi, plastik üretimindeki yeni biyolojik bazlı malzemelerin performansı göz önüne alınarak araştırılacak.

   Arçelik projeye yeni geliştirilecek PLA plastik malzemelerinden beyaz eşya parçası prototipleri geliştirerek katkıda bulunacak. Biyolojik bazlı prototiplerin özelliklerinin incelenmesi ve ömür testlerinin tamamlanması Arçelik tarafından yapılacak.

   BIO4SELF proje kurulunun içerisinde Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 5 büyük ölçekli şirket ve 5 KOBİ firması bulunuyor. Endüstriyel işletmelerin yanında, kurul, 3 üniversite ve 3 araştırma merkezini de bünyesinde barındırıyor. BIO4SELF gerekli uzmanlık ve altyapıyı 10 farklı Avrupa ülkesinde bulunan akademik kurumlar, uygulamalı araştırma kurumları ve endüstriyel firmalardan sağlayacak.

   BIO4SELF bir Ufuk 2020 projesi olup, bütçesinin 6,8 Milyon Euro’luk bölümü Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor. 40 ay sürecek olan projeye 1 Mart 2016 tarihinde başlandı. Proje Belçika’da bulunan tekstil ve plastik araştırma merkezi Centexbel tarafından koordine edilecek.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ