Atık ağlardan 4500 kişiye gelir sağlandı

  Atık ağlardan 4500 kişiye gelir sağlandı
   Poex

   Dünyada karo halının yaratıcısı Interface, Londra Zooloji Topluluğu (ZSL) işbirliği ile yürüttüğü Net-Works programı kapsamında dünyanın en fakir sahil topluluklarında denizde bırakılmış balık ağlarını toplayarak halı yapımında kullanılmak üzere naylon iplik elde ediyor.

   Başladığı 2012 yılından bu yana Net-Works merkezleri, 38 bin 600 kg atılmış balık ağı toplayarak Filipinlerdeki topluluklarda yaşayan 4 bin 500 kişiye ek gelir sağladı. Önümüzdeki üç yıl içerisinde de kendi alanında topluluklara bağlı 500 hektarlık Deniz Koruma Alanını destekleyip güçlendirmesi ve böylece su ekosistemlerinin biyolojik çeşitliliğinin geri kazanılmasına yardım etmesi bekleniyor.

   Toplanan ağlar İtalyan iplik üreticisi Aquafil tarafından, kendilerine ait Geri Kazanım Sisteminde, daha sonra Interface tarafından halı üretiminde kullanılan naylon ipliğe geri dönüştürülüyor.

   Interface Yeni İş Geliştirme Direktörü Nigel Stansfield, konuyla ilgili şunları söyledi:

   “Tedarik zincirimizi, okyanus ve gölleri temizleyip insanları yoksulluktan kurtarırken bir yandan da geri dönüştürülmüş hammadde kullanma becerisini geliştirecek şekilde statükoyu yeniden düşünmeye zorluyoruz. İddialı bir fikir her zaman işe yarıyor.”

   Proje web sayfası: http://www.interfaceglobal.com/products/networks.aspx

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ