Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı‘na yoğun yurt dışı ziyaretçi ilgisi

  Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı‘na yoğun yurt dışı ziyaretçi ilgisi
   Poex

   Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, 12 bini Avrupa ülkeleri ağırlıklı olmak üzere 70 bine yakın ziyaretçinin katılımıyla sona erdi. Ambalaj endüstrisine ilk kez hibrit fuar deneyimi yaşatan fuar,  Online Networking Günleri ile 5 Kasım’a kadar firmalar ve ziyaretçileri buluşturmaya devam edecek.

   Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı, Reed Tüyap Fuarcılık A.Ş. ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) iş birliğinde; Ambalaj Makinecileri Derneği (AMD), Esnek Ambalaj Sanayicileri Derneği (FASD), Etiket Sanayicileri Derneği (ESD), Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), Metal Ambalaj Sanayicileri Derneği (MASD), Oluklu Mukavva Sanayicileri Derneği (OMÜD) ve Sert Plastik Ambalaj Sanayicileri Derneği (SEPA) destekleri ile İstanbul’daki Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. 20-23 Ekim tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlayan fuarda, ambalaj ürünlerinden ambalaj makinelerine, gıda ve içecek işleme makinelerinden ambalaj baskı teknolojilerine kadar her türlü anahtar teslim çözüm, tek çatı altında buluştu. Bu yıl ilk defa hibrit formatta düzenlenen fuar, sektör temsilcilerini yeni nesil fuarcılık deneyimiyle de tanıştırdı.

   ‘Pandemi öncesi sayıları geçtik’

   Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’yla dünyanın dört bir yanında katılımcıyı ağırladıklarını belirten Reed Tüyap Fuarcılık Genel Müdürü Ali Muharremoğlu, “120 bin metrekarelik kapalı alanda toplam 14 salonun tümünü doldurduk. Pandemi öncesi sayılarımızı geçtik. Avrupa’dan Orta Doğu’ya, Balkanlar’dan Kuzey Afrika’ya dünyanın 125 ülkesinden 12 bin uluslararası ziyaretçi olmak üzere 70 bin toplam ziyaretçiyi ağırladık. Pandemi nedeniyle aramıza katılamayan ziyaretçileri de online ortamda katılımcı firmalar ile görüştürdük. Öte yandan Pack Days başarıyla gerçekleşti. Business Connect Platformu’nda 2500 ürün sergilendi, 540 firma sisteme kayıt oldu. 84 ülkeden yaklaşık 4 bin ziyaretçi ile 2 binin üzerinde bağlantı kurulduOnline Networking Günleri ise hâlâ devam ediyor. Böylelikle firmalar, 5 Kasım‘a kadar ziyaretçilerle iletişimini sürdürebilecek” dedi.

   ‘Gurur verici’

   Pandemiden önce 8 bin 500 yabancı ziyaretçi ağırlarken bugün bu sayıyı 12 bine çıkardıklarına dikkat çeken Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir de “Bu bizim için gurur verici. Bu ziyaretçiler, fuar aracılığıyla ürünlerini tedarik ederek sektörün ihracatını artıracaklar” diye konuştu.

   ‘400 milyar dolarlık hareket sağlıyoruz’

   Ambalaj sektörünün hızla büyüdüğünü aktaran Sarıbekir, “Sektörün 2019 cirosu 23 milyar dolarken, 2020’de cirosu 25 milyar dolar oldu.  Geçtiğimiz yılı cari açığa pozitif katkı yaparak kapattı. 2020 ihracatımız 5 milyar 147 milyon dolar olarak gerçekleşti. Öte yandan katma değerli üretime odaklanarak istikrarlı büyümesini sürdüren Türkiye ambalaj sanayimiz 2021 yılının ilk 6 ayında 3 milyar 44 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek 1 milyar 222 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi.  Ülkemizde 400 milyar dolarlık bir ekonomik hareketi ambalajlarla sağlıyoruz. 2021 yılında ambalaj sektörü olarak, en az 28 milyar dolar pazar büyüklüğü ve 6,5 milyar dolar ihracat geliri hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz. Ülke ekonomimizin yüzde 21,7 olarak gerçekleşen ikinci çeyrek büyüme rakamına ambalaj sektörü olarak katkı sunuyor olmaktan ötürü büyük gurur ve mutluluk yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

   ‘180 ülkeye ihraç ediliyor’

   Ambalaj sektörü olarak her geçen gün daha çok ihracat yapmak ve Türkiye’de üretilen ambalajların en az yarısını ihraç edebilmek amacıyla çalışmaya devam ettiklerini dile getiren Sarıbekir, sektörün hedefleri hakkında ise şunları söyledi: “Rekabet gücümüz ve potansiyelimiz yüksek. Türkiye ambalaj sektörünün ürünleri dünyada 180 ülkeye direkt ve dolaylı ihraç ediliyor.  Pazar sayısını daha da artırmalıyız. Ürettiğimizin en az yarısını ihraç etmeliyiz.  2023 hedefimiz 30 milyar dolara ulaşmak üzereyiz. 2023’te, 8 milyar dolar ihracat, 380 dolar kişi başı yıllık tüketim hedefliyoruz. 2030 sektör büyüklüğümüz için 50 milyar dolar hedef koyduk. 2030 yılında ihracat hedefimiz ise 20 milyar dolar. Türkiye ambalaj sanayisi, Avrasya’nın ambalaj merkezi olma yolunda kararlı adımlarla yürüyor.”

   Öğrencilere burs imkânı

   Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’nın ilk gününde, Ambalaj Sanayicileri Derneği ve Tüyap iş birliğinde düzenlenen 17. Ambalaj Tasarım Ulusal Öğrenci Yarışması’nın sonuçları da açıklandı. Öğrencilerin yoğun bir katılım gösterdiği yarışmaya 92 proje başvurdu. 18 proje ödüllendirildi. İlk 3’e giren öğrenciler, Tüyap ve Ambalaj Sanayicileri Derneği’nden öğrenim hayatları boyunca yılda 12 ay eğitim bursu kazandı.

   Fuar ile eş zamanlı alım heyeti düzenleyen İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), 9 ülkeden gelen 15 firmayı Türk ambalaj sektörünün temsilcileriyle buluşturdu. Fuarda İKMİB üyesi 194 firma katılımcı olarak yer aldı.

   2019 yılında 64 bin 233 kişi tarafından ziyaret edilen ve pandemi nedeniyle verilen bir yıllık aranın ardından ambalaj sektörünü 20-23 Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul’da bir araya getiren Avrasya Ambalaj 2021 fuarına 194’ü İKMİB üyesi olan yerli ve yabancı toplam 784 firma katıldı. Fuar kapsamında, T.C Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve İKMİB organizasyonuyla fuar ile eş zamanlı olarak 21 Ekim 2021 tarihinde Alım Heyeti organizasyonu düzenlendi. İKMİB “Ambalaj Sektörü Alım Heyeti” kapsamında Bahreyn, Bulgaristan, Kırgızistan, Kosova, Makedonya, Moldova, Nijer, Tanzanya ve Yunanistan’dan gelen 15 firma, Türk ihracatçıları ile bir araya gelerek ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. İKMİB’in öncülüğünde gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinde yeni iş birliği fırsatları değerlendirildi.

   Adil Pelister: “Bu sene kimya sektörü ihracatında 22 milyar doları aşacağız” 

   Fuarda konuşan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, sektörün yaşadığı sıkıntılara rağmen Türk sanayici ve ihracatçılarının üretmeye ve ihraç etmeye devam ettiğini söyleyerek, “Bu seneyi 200 milyar doların üzerinde tamamlayacağı öngörülen ülke ihracatımız içerisinde biz kimya sektörü ihracatı olarak 22 milyar doları aşacağız. Sektörel bazda ihracatta sürdürülebilir bir ikincilik yakaladık. Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yılı olan 2023 yılında 25 milyar doları aşmak ve 2030 hedefi olarak da sektörel bazda ülke ihracatımızda birinciliği yakalamak. Bunun imkansız olduğunu düşünmüyorum. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinin 8’i kimya sektöründe de gerek endüstri gerekse ihracat anlamında lider konumdalar. Dolayısıyla dünya ekonomisi kimya sektörünün omuzlarında yükseliyor dersek yanılmış olmayız” dedi. 

   Pelister: “Yeşil ambalaj fırsat alanı olarak önümüze çıkıyor”

   Ambalaj sektörünün de en önemli yer teşkil eden alt sektörlerin başında geldiğini belirten Pelister, “Ambalaj endüstrisi, makina sanayi demek, gıda endüstrisi demek, sağlık, bilişim, tekstil, metal endüstrileri demek. Ambalaj sanayici ve ihracatçılarının hayatımızın her alanına dokunuyor olması, sektörün önemini gösteriyor. Sektörün uluslararası ticari normların oluşmasındaki katkısı da çok önemli. Çünkü ticari norm demek, sınıflandırma ve kodlama demektir. Bu kodlama ancak ambalajlanma ile sınıflandırılabilir. Diğer yandan ambalaj sektöründe yeşil ambalaj fırsat alanı olarak önümüze çıkıyor. Yine Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde de bu alan ciddi bir gelecek vaad ediyor. Biz İKMİB olarak sektörümüzün sektörel projelerinde özellikle de “Yeşil Ambalaj” fırsat alanında birlikte çalışmaya hazırız” şeklinde konuştu.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   Aksoy Plastik
   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ