Avrupa Birliği Komisyonu’ndan plastik stratejisi

  Avrupa Birliği Komisyonu’ndan plastik stratejisi
   Poex

   Modern hayatın vazgeçilmez malzemeleri olarak yaşamımızda yer bulan plastikler hakkında Avrupa Birliği yeni bir strateji hazırladı. 2015 yılında yayınlanan Döngüsel Ekonomi Eylem Planı’nda öne çıkan sürdürülebilirlik konusunun bir parçası olarak ele alınan atık plastiklerin geri dönüşümü için hazırlanan straji planına göre AB ülkelerinde kullanılan poşet, ambalaj ve torba gibi ürünlerin 2030’a kadar geri dönüştürülebilir olması sağlanacak.

   16 Ocak 2018 günü kabul edilen strateji paketine göre plastik ürünlerin daha iyi tasarımı, geri dönüşüm oranlarının yükseltilmesi, geri dönüştürülmüş plastiklerin endüstride yeniden kullanımı ile daha rekabetçi ve esnek bir piyasa ortamına zemin hazırlanması da öngörülüyor. Ayrıca AB ülkelerinde tek kullanımlık plastik poşetler ve mikro plastiklerin kullanımı sınırlandırılacak ve plastik geri dönüşümünün daha karlı alan olması hedeflenecek.

   Konuyla ilgili açıklama yapan AB Komisyonu Sürdürülebilir Kalkınmadan Sorumlu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, “Eğer plastik üretim ve kullanımımızı değiştirmezsek 2050 yılına kadar okyanuslarda balıktan daha fazla plastik atık olacak. Bu eylem planı vatandaşlarımız, endüstri ve hükümetlerin birlikte mücadelesini gerektiren bir unsurdur” ifadesini kullandı. İnsanların vücuduna, gıdalarına ve sularına karışan plastiğe engel olunması gerektiğini vurgulayan Timmermans, “Uzun vadeli tek çözüm plastik atıkların dönüşümünü artırmak.” değerlendirmesinde bulundu.

   Avrupa’da her yıl 25 milyon ton atık plastik ortaya çıkıyor ve bu atıkların ancak yüzde 30’u geri dönüştürülebiliyor.

   AB Plastikler Stratejisi Broşürünü linkten indirebilirsiniz.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ