Avrupalı plastikçiler endişeli

Avrupalı plastikçiler endişeli
Poex

Avrupalı plastik sanayicileri son dönemde plastik hammaddede bozulan arz dengesi ile fiyat artışlarının olumsuz sonuçları ciddi şekilde hissediyor.

Koronavirüs salgını ve pandemi önlemleri nedeniyle üretimdeki güçlü düşüşlerin ardından 2020’nin ikinci yarısında artan siparişlerle plastik sanayicileri toparlanmaya başlamış olsa da hammadde arzındaki sorunlarla üretimlerini durdurma noktasına geldi.

Aralık ayından bu yana durumun hızla kötüleştiğine dikkat çeken Avrupa Plastik İşleyicileri Derneği (EuPC) Genel Sekreteri Alexandre Dangis, Avrupalı petrokimyasallar üreticilerinin zorunlu kesintilerle ilan ettiği mücbir sebeplere ek olarak ABD’deki aşırı soğukların da üretim kayıplarına neden olduğunu vurguladı.

Malların sevkiyatı için global ölçekte yaşanan konteyner bulunamaması sorunlarına da dikkat çeken Dangis, “Tüm bunların bir sonucu olarak, polimer fiyatları rekor seviyelerde yükseliyor. Plastik hammaddede yaşanan fiyat artışlarının düşük kar marjları ile çalışan plastik işleyicisi şirketlerin karlılıklarını önemli ölçüde azalttı” dedi.

EuPC Başkanı Renato Zelcher ise Avrupa’da fiyat artışlarıyla yüzleşmek zorunda olan 50 binden fazla KOBİ plastik üreticisinin olduğunu belirterek görüşlerini şöyle paylaştı: “Arz sorunu böyle devam ederse, giderek daha fazla şirket üretimlerini azaltmak zorunda kalacak ve bu da gıda ambalajı veya inşaat, otomotiv gibi endüstriler başta olmak üzere pek çok alt sektörün ürün tedarikinde kıtlığa yol açacak.”

 

 

Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ