Avrupa’nın prestijli Ar-Ge projesinde 2 Türk

Avrupa’nın prestijli Ar-Ge projesinde 2 Türk
Poex

Avrupa’nın en büyük sivil Ar-Ge programı olan Horizon 2020 kapsamında yüzde 100 destekli ve 4 yıl sürecek olan Verimli ve Sürdürülebilir Bir Plastik Geri Dönüşümüne Yönelik Yenilikçi Teknolojilerin Geliştirilmesi Projesi (PolnySpire) açılış toplantısı 25-26 Eylül 2018 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Proje ortağı 22 kurum arasında ülkemizi temsilen İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) ve dünyanın önde gelen endüstriyel poliamid, polyester iplik, lastik kord bezi ve tek kord üreticisi Kordsa da bulunuyor.

Plastiklerin kimyasal olarak geri kazanımına yönelik teknoloji geliştirilmesi amaçlanan PolnySpire projesinde plastik monomerlerin ve dolgu malzemelerinin kimyasal olarak geri kazanımı, geri dönüştürülmüş plastiklerin kalitesini arttırılması için alternatif katkı malzemelerinin geliştirilmesi ve çelik endüstrisinde plastik atıkların karbon kaynağı olarak değerlendirilmesi hedefleniyor.

Proje ortaklarından İKMİB projede çıkan ürünlerin pazar analizlerinin yapılması ile mevzuat, projenin tanıtım ve yaygınlaştırma alanlarında rol oynarken, KordSA ise geri dönüştürülmüş poliamid 6.6 hammaddesinin tekrar polimerleştirilmesi ve son ürüne etkileri üzerine faaliyet gösterecek.

Atık plastiklerin geri dönüşümü için farklı yöntemlerin geliştirileceği 10 milyon euro bütçeli proje şimdiden Avrupa’nın en prestijli Ar-Ge projelerinden biri olarak anılmaya başladı.

 

Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ