Azmüsebat Yıldız Holding’e satıldı

  Azmüsebat Yıldız Holding’e satıldı
   Poex

   Derby tıraş bıçakları ve Tokai çakmaklarının üreticisi Azmüsebat Çelik, Yıldız Holding’in oldu.

   Yıldız Holding’e bağlı şirketlerden Gözde Girişim, DERBY, TOKAI gibi markaların üreticisi Azmüsebat Çelik’in tamamına sahip oldu. 2013 yılının Mayıs ayında şirketin yüzde 48,81’ini alan Gözde Girişim, son alım operasyonu Rekabet Kurumu tarafından onaylandı. Böylece Azmüsebat Çelik’in kurucusu Cansu Ailesi’ne ait hisse de Gözde Girişim ve Murat Ülker’e geçti.

   1980’lerde Japon markası Tokai çakmaklarının üretimine başlayan şirket, 1990’lı yıllarda Türkiye’deki tek tıraş bıçağı üretim şirketi  Derby’yi satın aldı. Şirket, 2000’lerde de tıraş köpüğü ile tıraş kremi üretimine başladı.

   1950’de kuruldu

   Azmüsebat Çelik’in temeli 1950’li yıllarda atıldı. 1950’lerin ortalarına gelindiğinde ise tıraş bıçağı bayiliği alındı. Aile ilk üretim tesisini ise 1987 yılında kurdu. Azmüsebat Çelik’in üretimini yaptığı DERBY ve TOKAI markaları, çekilen reklâm filmleri ile adından söz ettirmişti.

   1987 yılında Cansu Ailesi tarafından kurulan Azmüsebat Çelik Sanayi, 30 yıla yakın süredir Türkiye’nin tek entegre traş bıçağı ve çakmak ekipmanları üreticisi olarak faaliyet gösteriyor. Bünyesindeki Derby ve Tokai markaları için %98 gibi yüksek marka bilinirliğine sahip olan şirket, her iki üründe de pazarının lider oyuncuları arasında yer alıyor. 1987 yılında Japon Tokai firmasının doldurulmayan tip çakmaklarını Türkiye’de üretmeye başlayan grup, daha sonra dünya üzerinde yalnızca Türkiye’de üretilen doldurulan ve taşı değiştirilen tip çakmakların da üretimini yapmaya başladı. 1996 Haziran ayında ise 1940 yılından bu yana üretime devam eden Türkiye’nin tek tıraş bıçağı üreticisi Derby’nin fabrikasını satın alan grup, fabrikayı Tuzla’ya taşıyarak üretimini sürdürdü.

   3 fabrikada üretim

   Azmüsebat, Tuzla’daki 45 bin dönümlük arazi üzerinde Tokai Çakmak Fabrikası, Derby Traş Bıçağı Fabrikası ve Kozmetik Fabrikası olmak üzere 3 fabrikada üretimini sürdürüyor.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ