Bahçıvan: “Plastik sektörünün vizyon değişimine ihtiyacı var”

  Bahçıvan: “Plastik sektörünün vizyon değişimine ihtiyacı var”
   Poex

   Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Üyelerinin İstanbul Sanayi Odası (İSO)’na yaptığı ziyarette İSO Başkanı Erdal Bahçıvan tarafından dikkat çekici mesajlar verildi.

   Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) heyetinin İstanbul Sanayi Odası (İSO)’na yaptığı ziyarette plastik sektörünün hammaddede dışa bağımlılığı ön plana çıktı. İstanbul Sanayi Odası internet sitesinden yayınlanan ziyaretin detaylarında, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan tarafından Türkiye’nin mega petrokimya yatırımlarına ihtiyacı olduğunu belirtirken, güçlü ülkelerin Türkiye’ye çekilebilmesi için bir model oluşturulması gerektiğini vurguladı.

   PAGEV heyetine plastik sektörünün gelişimi için öneriler sunan Bahçıvan şunları söyledi: “Plastik sektörün bu kadar güçlü bir üretici konumu varken hammaddede yüzde 85 ithalat bağımlılığını ortadan kaldırmamız kaçınılmaz. PAGEV olarak artık ortaya koymanız gereken en önemli gelecek vizyonunuzun da bu olması gerekiyor. Sizin sektörünüz gelişirken bu kadar dışa bağımlı olması, yeni bir vizyon değişimini gerektiriyor. Türkiye’nin artık bu anlamda büyük dönüşümlere kapı açması gerekiyor. Makinemizi de kendimiz yapmalı, hammaddemizi de kendimiz üretebilmeliyiz. Yeni düşünce yapımız bu olmalı.”

   Ziyaret sırasında PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu tarafından yapılan sunumda Türkiye’de hammaddenin ve makinenin yüzde 15’inin üretildiği ve geri kalanın ithal edildiğine dikkat çekilerek bu döngünün bir an önce kırılması için gerekli adımların atılmasının zorunluluğu ifade edildi. Sektörde yıllık 900 milyon dolarlık bir makine pazarı bulunduğu, sektörün katma değer yaratma noktasında da sıkıntıları olduğunu dile getiren Eroğlu, “Kilogram başına yarattığımız 2.6 dolarlık katma değer oldukça düşük. Çin’de de düşük katma değerden bahsedildiğini ama kilogram başına 6 dolarlık değerleri ile bizden daha ilerde. Bu konuda devletin de desteği ile Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları içine girmeliyiz ve ürünlerimizdeki katma değeri artırmalıyız.” şeklinde konuştu.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ