Başatlı, tesisini TOMRA ile güçlendiriyor

  Başatlı, tesisini TOMRA ile güçlendiriyor
   Poex

   PET geri dönüşümü alanında faaliyet gösteren Başatlı, yeni tesis yapılandırmasında yine TOMRA optik ayıklama makineleriyle yaptığı teknoloji yatırımı sayesinde hem PET çapak ürün kalitesini, hem de üretim kapasitesini arttırmayı hedefliyor.

   1953 yılında Kayseri’de kurulan Başatlı, Kocaeli’nde kurulu tesisinde “Sıfır Atık Politikası” ile PET ve plastik ambalaj malzemeleri son teknolojiyi kullanılarak geri dönüştürüyor. Şeffaf, yeşil ve karışık renk PET çapakları üreten Başatlı, 2019 yılından bu yana TOMRA optik ayıklama makineleri ile operasyonlarını sürdürüyor. PET geri dönüşüm alanında yatırımlarını arttıran Başatlı, yeniden yapılandırdığı tesisi için bir adet daha TOMRA AUTOSORT® şişe ayıklama ve iki adet INNOSORT FLAKE çapak ayıklama makinesini bünyesine dahil etti. Yeni makinelerinin kurulumu ardından 2022 yılının başında aktif olarak çalışmaya başlayacak tesiste, PET çapak üretim kapasitesinin ve ürün kalitesinin arttırılması hedefleniyor.

   Başatlı, 14 bin metrekare açık ve 10 bin metrekare kapalı alana sahip tesisinde şişe ayırma bölümünde 3 adet AUTOSORT, çapak ayıklama bölümünde 2 adet TOMRA AUTOSORT® FLAKE olmak üzere toplam beş TOMRA optik ayıklama makinesinin avantajları ile faaliyetlerine devam ediyordu. Yeni tesis yapılandırması ile kapasite artırımına giden Başatlı, ek olarak TOMRA AUTOSORT® ve iki adet INNOSORT FLAKE makinelerini de teslim aldı.

   Yeni tesis yatırımları ile ilgili açıklamada bulunan Başatlı Fabrika Müdürü Ömer Faruk İbrahimağaoğlu; “Başatlı olarak metal profil ve PET geri dönüşüm operasyonlarımızı aynı tesisi içinde sürdürüyorduk. Yeni yatırımlarımız ve yapılandırmamız doğrultusunda aynı kompleks içinde yeni bir ek tesis ile PET geri dönüşüm faaliyetlerimizi geliştiriyoruz. Böylece sektörün en önemli konularından olan şişeden şişeye uygun PET granül üretimi için altyapımızı da hazırlamış olduk. Mevcut 5 adet TOMRA optik ayıklama makinemiz ile yeni alımını gerçekleştirdiğimiz 3 TOMRA ünitemizi, yeni PET geri dönüşüm tesisimizde konumlandıracağız. 2022 yılı başından itibaren bu tesisimiz, aktif olarak üretime başlayacak” diye belirtti.

   Ömer Faruk İbrahimağaoğlu; “TOMRA makinelerimizden performans ve verimliliğinden oldukça memnunuz. İlk defa alımını gerçekleştirdiğimiz TOMRA INNOSORT FLAKE makinelerimizi, mevcut TOMRA AUTOSORT FLAKE ayıklama ünitelerimizi kapasite olarak desteklemek, özellikle renkli ve opak malzemelere odaklanmak üzere tercih ettik. Bu makineleri iki hattımıza INNOSORT FLAKE ve AUTOSORT FLAKE şeklinde dizilim gerçekleştireceğiz” şeklinde ekledi.

   Türkiye’de geri dönüşüme yatırım zamanı

   Son yıllarda Türkiye’de geri dönüşüm sektörünün yükseliş dönemi yaşadığını belirten Ömer Faruk İbrahimağaoğlu; “Pandemi döneminde dünyamızı ve çevremizi korumanın önemi daha fazla anlaşıldı ve bu da özellikle geri dönüşüm konusunda duyarlılığın artmasına sebep oldu. Depozito sistemi ile birlikte de geri dönüşüm için tüm bireyler sorumluluk almaya yönleneceğini düşünüyoruz. Bu yönelim, piyasadaki dinamikleri derinden etkileyecek ve geri dönüştürülmüş malzeme kalitelerinin yükselmesine sebep olacak. Bu değişim ve dönüşüme ayak uyduran firmalar ise yüksek bir ivme ile ilerleyecek. Başatlı olarak bu gelişimleri de göz önünde bulundurarak TOMRA makinelerine yaptığımız yeni yatırımlarımız ile bu yıl kapasitemizi iki katına çıkartıyoruz. Bu nedenle özellikle çapak ayıklama tarafında mevcut iki makinemize iki adet TOMRA INNOSORT FLAKE ayıklama makinesi ilave etme kararı aldık” dedi.

   Başatlı tesislerinde geri dönüştürülen PET çapakların yaklaşık yüzde 80’i ihraç ediliyor ve ihraç edildiği ülkelerde genellikle levha üretiminde ve yüksek kaliteli geri dönüşüm PET çapak kullanılan üretimlerde değerlendiriliyor. Yıllık 30 bin ton üretim kapasitesine sahip Başatlı, 2,5 ton/saat üretim kapasitesinden 5 ton/saat PET çapak üretimine gelişimi hedefliyor.

   Üretim süreçleri ile ilgili bilgi veren İbrahimağaoğlu; “Tesisimizde gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışından temin ettiğimiz balyalarımız açılıyor ve hatta dozajlanıyor. Öncelikle içerisindeki yabancı malzemeler ayıklanıyor. Sonrasında şişeler üzerindeki etiketler alınıp bir ön yıkama işleminden geçiriliyor. Ön yıkama sonrası şişeler, TOMRA optik ayıklama makinelerinden geçirilerek şişe formunda renklerine ve cinslerine göre ayıklanıyor. Kırma yıkama hattında istenilen kaliteye ulaştırıldıktan sonra belli işlemlerden geçerek çapak formunu alıyor. Çapak formunu alan PET şişeler, önce TOMRA INNOSORT FLAKE daha sonra TOMRA AUTOSORT FLAKE çapak ayıklama makinelerinden geçerek içerisinde en son kalan renk, polimer ve metal safsızlıklar ayıklanarak en yüksek kalitede hammadde olarak satışa hazır hale getiriliyor” şeklinde açıkladı.

   TOMRA makinelerinin çok hızlı bir şekilde yüksek kapasitede yüksek kaliteli ürüne ulaşılmasını sağladığını belirten İbrahimağaoğlu; “TOMRA’nın optik ayıklama makinelerini kullanarak atık plastiklerden en iyi hammaddeyi üretebiliyoruz. PET çapaklarımızın ihracat hacmindeki talepleri göz önünde bulundurarak kalite ve kalite kontrolde çok hassas bir üretim sürecini yönetiyoruz. TOMRA makineleri ile yüzde 99’luk saflık sağlayabildiğimiz için bu gelişmiş ayıklama çözümlerini tercih ediyoruz. Daha yüksek kapasite, daha yüksek verimlilik ve daha düşük kayıp oranları elde etmek üzere sensör tabanlı ayıklama performansımızı sürekli geliştirmeye odaklanıyoruz” dedi.

   TOMRA Sorting Geri Dönüşüm Türkiye ve Orta Doğu Satış̧ Müdürü Serkan Orhan ise; “Çapak ayıklama, şişe ayıklama sürecinin en son adımı olarak giriş malzemesinin parçalanması, elenmesi, yıkanması ve kurutulması işlemlerinin ardından gerçekleştiriyor. INNOSORT FLAKE’in sunduğu yükseltilmiş performans sayesinde, TOMRA Recycling birbirine mükemmel bağlı makineleri ile PET ve poliolefin polimerler için hem şişe hem de çapak ayıklamasını içeren tamamen optik bir ayıklama hattı sunabiliyor. AUTOSORT malzemenin ön ayıklaması için kullanılırken, INNOSORT FLAKE ve AUTOSORT FLAKE çapak ayıklaması için kullanılıyor” dedi.

   Çapak ayıklama uygulamaları için sundukları AUTOSORT FLAKE ve INNOSORT FLAKE ile ilgili bilgi veren Orhan; “AUTOSORT® FLAKE, şişeden şişeye geri dönüşüm uygulamaları gibi en yüksek kalite talepleri ve daha düşük kirlilik seviyelerine sahip atık akışları ile çalışan üst düzey polimer çapak ayıklama makinemiz. Daha fazla kirlenmiş çapak fraksiyonlarını ayıklamak ve saflaştırmak için geliştirilen INNOSORT FLAKE makinemiz ise daha esnek bir mekanik kuruluma sahip. Aynı zamanda, polietilen ve polipropileni ayırmak için poliolefinlere özgü bir sensörle de mevcut. Poliolefin çapaklar, diğer polimerlerden daha yüksek düzeyde kirliliğe sahip ve renkler karışabiliyıor. Tüm bunların yanı sıra INNOSORT FLAKE, metal sensör dışında AUTOSORT FLAKE ile aynı sensör konfigürasyonuna sahip” diye belirtti.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ