Belçikalı Deceuninck, Ege Profil ve Winsa’dan sonra Pimaş’ı da satın aldı

  Belçikalı Deceuninck, Ege Profil ve Winsa’dan sonra Pimaş’ı da satın aldı
   Poex

   Avrupa’nın en büyük profil şirketi olan Belçikalı Deceuninck, Türkiye’ye 2000 yılında Ege Profil’i alarak girdi ve Ege Pen Deceuninck markasını yarattı. Şirket 2005 yılında da Sabancı Grubu’ndan Winsa’yı satın almıştı. Deceuninck, Pimaş’ı da bünyesine katmasıyla Avrupa’nın ikinci büyük pazarı olan Türkiye’de lider konuma geleceğini duyurdu.

   Belçikalı PVC pencere üreticisi Deceuninck, Enka İnşaat’ın, yüzde 81.2 hissedarı olduğu Pimaş’taki hisselerinin tamamını 57.67 milyon liraya satın aldığını açıkladı. Deceuninck, işlem sonrası Avrupa’nın ikinci büyük pazarı olan Türkiye’de lider konuma geleceğini duyurdu.

   Pimapen markasına sahip olan Pimaş’ın Güney Rusya’da üretim tesisi bulunuyor. Enka İnşaat’ın Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na açıklamasına göre, devir işlemi Türkiye ve Rusya’daki rekabet kurullarından alınacak izinlere tabi olacak. Satış işlemine Ünlü & Co aracılık etti. Deceuninck’ten yapılan açıklamada da, Pimaş’ın borsada işlem gören kalan hisseleri için çağrı yapılacağı belirtildi. Şirketin 30 Haziran itibariyle FAVÖK’ü 15.77 milyon lira civarındayken. cuma günü kapanışına göre piyasa değeri 103.23 milyon lira seviyesinde bulunuyor. Yüzde 81.2’lik payın piyasa değeri 83.9 milyon liraya karşılık geliyor. İş Yatırım, “Enka İnşaat bir sefere mahsus 29 milyon TL kâr kaydedecek, Pimaş hissesinin Enka net aktif değeri içindeki payı yüzde 0.3 olduğundan haberin Enka hisseleri üzerinde fazla bir etki yaratmasını beklemiyoruz” denildi.

   1963 yılında PVC boru üretmek amacıyla kurulan Pimaş Türk yapı sektöründeki en önemli firmalardan. Pimaş’ın PVC boruları Türkiye’de imal etmeye başlaması ile, hem köylere hızla içme suyu getirmek mümkün oldu hem de binalarda sıhhi tesisat işleri kolaylaştı. Hatta PVC borular Pimaş adı ile anılmaya başlandı ve jenerik isim oldu. PİMAŞ’ın herkes tarafından bilinen bir diğer ürünü ise 1982 yılında piyasaya sürdüğü ilk PVC pencere sistemi, yani Pimapen oldu. Pimaş, 1988 yılına kadar pazara tek başına hakim oldu. Arkasından bir çok firmanın pazara girmesiyle dev bir PEN sektörü doğdu. Pimaş, halen Pimapen markasıyla yurtdışında 30’dan fazla ülkede 600’ün üzerinde üretici bayisi ile hizmet veriyor.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ