Biyo-masterbatchler toprağa ve geleceğe katkı veriyor

  Biyo-masterbatchler toprağa ve geleceğe katkı veriyor
   Poex

   Toprakta çözünebilen plastiklerin geleceği artık çok daha renkli olacak. Clariant, geliştirilmekte olduğu renk seçenekleri ve organik olarak geri dönüştürülebilir ambalajın cazibesi ile, 13432 nolu Avrupa Standardı’na uygun, toprakta çözünebilen ve gübrelenebilir polimerler için 25 adet organik pigment yelpazesiyle bu renkli geleceğe katkıda bulunuyor.

   Gıda ve plastik film üreticileri, tek kullanımlık plastiklere alternatif arayışını hızlandırıyor. Bununla birlikte, toprakta çözünebilen plastiklere (biyolojik olarak parçalanabilen ve gübrelenebilir polimerler) yönelik talep 2018’de 1,1 milyar ABD dolarıyken talebin 2023 yılına kadar 1,7 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor. Üstelik bunlar, kullanılan tüm polimerlerin yalnızca yüzde 1’ini oluşturuyor.

   Clariant’ın en yeni renklendiricileri, marka sahipleri ile ambalaj ve tüketici ürünlerinin üreticileri için toprakta çözünebilen plastikleri daha çekici kılmayı amaçlıyor. Endüstriyel kompostlama ve toprakta çözünme yoluyla geri dönüştürülebilir paketlemeye ilişkin 13432 nolu Avrupa Standardı gerekliliklerini yerine getirirken, 25 PV Fast™ ve Graphtol® pigmentleri ile masterbatch üreticileri, PLA, PBAT, PHA ve PBS gibi toprakta çözünebilen polimerlerle ilişkili “toprağımsı” doğal renk tonunun çok ötesinde renkler elde edebiliyorlar.

   Toprakta çözünebilen masterbatches üretiminde uzun yıllara dayanan deneyime sahip olan Clariant’ın müşterisi AF-COLOR ve kardeş şirketi BIO-FED, AF-Eco® isimli marka altında yeni Clariant pigmentlerine dayalı bir biyo-masterbatches uyguladılar. AF-COLOR Satış Direktörü Dirk Schöning konu ile ilgili “Toprakta çözünebilen plastiklerin, alışveriş veya atık torbaları, tek kullanımlık çatal bıçak takımı veya kahve kapsülleri gibi uygun bir seçim olduğu kesin uygulamalar söz konusu olduğunda, renk, belirleyici bir rol oynuyor. Tüm spekturumu kapsayan ve yüksek sabitlik sağlayan bir biyo-masterbatches paleti ile algılara meydan okumaktan mutluluk duyuyoruz, bu sayede renk bir sorun olmaktan çıkıyor.” şeklinde konuşuyor.

   Clariant Pigmentler İş Birimi Plastik Global Pazarlama Müdürü Barbara Philipp ise görüşlerini “Ambalajlamaya yönelik biyolojik olarak çözünebilirlik ve rengarenk olma durumu birbiriyle iç içe gidiyor, bu da üreticiler ve tüketicilerin sürdürülebilir çözümlere ilişkin tasarım beklentilerini düşürmek zorunda kalmayacakları anlamına geliyor. EN 13432 uyumlu pigmentlerimizden en iyi şekilde yararlanmaları için AF-COLOR gibi masterbatch üreticileri ile yakın çalışarak, özelliklerini geliştirmek için inovasyon devam ederken ve yeni işlevler sunulduğundan, yiyecek ve içecek paketleme ve tüketici ürünlerine yönelik biyolojik olarak çözünebilen çözümlere yönelik ilginin artırılmasına katkıda bulunabiliriz.” sözleriyle dile getirdi.

   Clariant’ın gübrelenebilir polimerlerin renklendirilmesine ilişkin pigmentleri, polimerin parçalanabilirliğine engel olmuyor ve çok çeşitli ambalajlama, tekstil ve tüketici ürünleri uygulamaları için uygun.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ