Bursa’ya plastik ve kauçuk test laboratuvarı

  Bursa’ya plastik ve kauçuk test laboratuvarı
   Poex
   Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) desteğiyle Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Yıldırım Yerleşkesi’nde yapımı tamamlanan Bursa Kauçuk-Plastik Test ve Analiz Laboratuarı açıldı. Laboratuvar, plastik sanayicilerine hizmet vermesinin yanı sıra üniversite – sanayi işbirliği için de önemli bir adım olacak.

   BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, “Üniversitenin en temel fonksiyonlarından birisi de, öncelikle bölgesinde aktif olan sanayiye, yüksek tercih edilir, nitelikli eleman yetiştirmektir. Vasıflı elemanın, en son bilgilerle donanmış ve yüksek oranda uygulama yapmış olması beklenir. Böyle elemanlar, firma ve kurumlarına daha fazla değer katabilirler, atılım yapılmasına destek verebilirler. BEBKA desteği ile kurulan bu test ve analiz merkezimiz, eğitim fonksiyonu yanında, özellikle kauçuk-plastik sektörü açısından uygulama ortamı da sunmaktadır. Bu açıdan hem sanayicimize ciddi katkı verecek, hem de konu hakkında yapılacak eğitim ve Ar-Ge çalışmalarına pratik ortam sunacaktır.” dedi.

   Ar-Ge ve inovasyon konularının tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de en önemli Gündem maddeleri arasında yer aldığını belirten BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci ise, “Ar-Ge ve İnovasyon bölgemizin üzerinde durduğu konuların başında gelmektedir. Katma değerin artırılması, ileri teknolojili ürünlerin payının ihracatımızda artması gibi konuların temelinde bunları görüyoruz. Yaklaşık 2 milyon TL’lik bir bütçe ile hayata geçirilen bu laboratuarla birlikte BEBKA’nın bu tarz araştırma projeleri için üniversitelere aktardığı toplam kaynak 7.2 milyon TL’ye ulaştı” diye konuştu.

   Laboratuvarda sektörün test ve analiz ihtiyaçlarına istinaden temin edilen Floresan Yaşlandırma Test Cihazı, Erime Akış İndeks Test Cihazı, Vicat Yumuşatma Test Cihazı, Ozon Yaşlandırma Test Cihazı, Taber Aşındırma Test Cihazı,Oksijen Geçirgenlik Test Cihazı, Hava Koşullarında Yaşlandırma Test Cihazı, UV Yaşlandırma Test Cihazı, Yatay Yanmazlık Test Kabini ve Shore Sertlik Tayin Cihazları bulunuyor.

   Böylece Bursa’da, KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü Kauçuk ve Plastik Laboratuvarı yanı sıra bir laboratuvara daha sahip olundu.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
   1. Üstay Deniz Herdem dedi ki:

    Merhaba, bir projemiz için PMMA pleksi malzeme test analizlerine ihtiyacımız var. Mail adresi ulaştırırsanız detaylı bilgi vermek isterim.

   BİR YORUM YAZ