Büyükdede: “Gaziantep’i desteklemeye devam edeceğiz”

  Büyükdede: “Gaziantep’i desteklemeye devam edeceğiz”
   Poex

   T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Sanayi Odası ve Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) iş birliğinde Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu (SANTEK) Plastik Sektörü Çalıştayı düzenlendi.

   Gaziantep Sanayi Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen çalıştaya, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Gaziantep Valisi Davut Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Başar Küçükparmak ve Ferhan Sağım, Sanayi Genel Müdürlüğü Kimya Sanayi Dairesi Başkanı Alpaslan Murat Yıldız, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Meclis Başkanı Mehmet Hilmi Teymur, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü Üstyapı Uygulama Dairesi Başkanı Caner Koçoğlu, Gaziantep Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Taşdemir, KOSGEB Gaziantep İl Müdürü Muhammed Paksoy ile kurum yetkilileri, firma temsilcileri ve sanayiciler katıldı.

   Çalıştayın açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, çağımızın küresel rekabet ortamında, teknolojik gelişmeler ve trendler ışığında firmaların, yenilikçi ürünler, üretim ve yönetim sistemleri ile rekabetçiliklerini korumaya ve geliştirmeye çalışmakta olduğunu ifade etti. Bilim, teknoloji, Ar-Ge ve yenilik ekosisteminin oluşturulması ve sürdürülebilmesi adına bilim ve sanayiyi bir araya getiren iş birliği mekanizmalarının Bakanlık tarafından etkin bir şekilde yürütülmekte olduğunu söyleyen Büyükdede, yenileri de teşvik etmekte olduklarını paylaştı.

   Büyükdede, plastik sektörünün Gaziantep’te gelişmekte ve yüksek büyüme potansiyeline sahip olsa da sektörün, mevcut durumda, sorunlarının değerlendirilerek çözümüne yönelik hızlıca aksiyon alınmasının önem arz ettiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Bu amaç doğrultusunda, bugün SANTEK etkinliği kapsamında düzenlenen bu çalıştayda çözüm için bütün paydaşlar üzerine düşen görevi yapacaktır. Gaziantep sanayisinde dönüşümün gerçekleşebilmesi ancak kamu, üniversite ve sanayi iş birliği ile mümkün olabilecektir. Bu amaçla sanayicilerin; bu süreçlerde yapılması gerekenler ve sanayide dönüşümün işletmelere sağlayacağı kazançlar hakkında bilgilendirilerek teknolojik ve mekânsal dönüşüm konularında yönlendirilmeleri sağlanacak. Bu vizyon doğrultusunda; Ar-Ge, inovasyon ve sanayi altyapısı, 6 Organize Sanayi Bölgesi, 10 Sanayi Sitesi, 11 Ar-Ge Merkezi, 1 Tasarım Merkezi, 1 Teknoloji Geliştirme Merkezi bulunan Gaziantep’i üretici kimliği, katma değerli gücü ve inovatif büyüme kapasitesini artırmak için büyük bir heyecanla desteklemeye devam edeceğiz.”

   Gaziantep’in model bir şehir olduğunu kaydeden AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, “Bu çalıştayın sonuçlarını takip edeceğiz ve sanayimizin gelişimine katkı sunmayı sürdüreceğiz. Daha önce başlattığımız markalaşma, inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarının bugün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz. Plastik sektörünün kentimizde büyüme hızı çok yüksek. Bu noktada sanayicilerimizin bize ulaştıracakları talepler, sorunlar ve diğer konularda her zaman yanlarındayız ve çözüm bulmak için elimizden geleni yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

   Gaziantep’in sanayi şehri olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bu şehrin sanayicileri en zor şartlarda bile makineleri durdurmadan kent ve ülke için çalışmaya devam etti. Her sanayicimizin ayrı ayrı olağanüstü başarı hikayesi var.” ifadelerini kullandı.

   Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Başar Küçükparmak da konuşmasında, plastik sektörünün döngüsel ekonomide üzerinde durulması gereken en önemli sektörlerin başında geldiğini dile getirdi. Sektörde üretimin geri dönüşüme uygun yapılması gerektiğini ifade eden Küçükparmak, “Bunu yaptığımızda karbon salınımını azaltırken; AB Yeşil Mutabakat Kriterlerine uygun üretime geçişimizi de kolaylaştırmış olacağız. Ayrıca İngiltere, İtalya ve İspanya gibi ülkeler plastik ithalatı konusunda yeni kriterler getirmek için bir çalışma gerçekleştirdi. Buna göre ithal ettikleri plastik ürünlerin belirli oranlarda geri dönüşüme uygun hammadden üretilmesini isteyecekler. Ertelenmediği takdirde 2023 yılında başlayacak olan uygulama ile geri dönüşüm kriterlerine uygun olmayan ürünlerden ek vergi talep edilecek. Bu uygulama ilerleyen dönemde tüm AB ülkelerinde başlayabilir ve sektör olarak bizim de şimdiden buna hazırlanmamız gerekiyor. Aksi takdirde, en fazla ihracatımızın olduğu AB ülkelerine yapılan plastik, plastiğe dayalı üretim ve ambalaj konusunda yeni standartlara uyumluluk konusunda sıkıntı yaşayabiliriz. Bu da önemli kayıplara neden olabilir” dedi.

   Plastik hammadde ve termoplastik üretimi yapan işletmelerin yüzde 20’sinin Gaziantep’te olduğunu kaydeden Küçükparmak, “2021 yılına göre, şehrimizden yapılan iharacatta; tekstil sektörü yüzde 43 ile ilk sırada yer alırken, kimya ve plastik sektörü yüzde 12 ile 3. sırada bulunmaktadır. Plastik sektörünün temel hammaddelerinden olan polietilen ve polipropilenin dünyada en çok tüketildiği şehirlerin başında Gaziantep gelmektedir. Bu hammaddeler, kent olarak dünyada lider olduğumuz parça halı üretimi başta olmak üzere, pp çuval, non-woven kumaş, plastik ambalaj üretiminde yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu sebeple şehrimizin en güçlü sektörlerinden olan plastik sektörüne yönelik, Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu (SANTEK) kapsamında, Plastik Sektörü Çalıştayı’nın şehrimizde düzenlemesi kritik önem taşıyor. Sonuçları itibarı ile sektörümüze değer katacak bu güzel organizasyonda emeği olan ve katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

   PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu da Gaziantep’in plastik sanayide Türkiye’nin öncü üretim yapan bir merkezi olduğunu söyledi. Dünyada tek başına en çok polipropilenin tüketildiği ilin Gaziantep olduğunu belirten Eroğlu, “Hammadde ithalatındaki kısıtlamanın giderilmesi konusunun dışında poşet ve streç filmleri gözetim konulması gibi adımları Gaziantepli sanayicilerimizle birlikte attık. İnşaatına devam ettiğimiz PAGEV Mükemmeliyet Merkezimizle, sektörümüzdeki katma değeri arttırmayı planlıyoruz. Yeşil dönüşümle ilgili çalışmalar da yürüten PAGEV, döngüsel mutabakat kapsamında firmalarımızın atması gereken adımları da sektörle paylaşarak; geri dönüşümün arttırılması ve sektörün endüstri olarak büyümesini hedefliyoruz. Gaziantep plastik işleme makinaları sektörünün geliştirilmesi için yoğun çalışmalar yürütmeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

   Gaziantep’in ülkemizin önemli üretim merkezlerinden birisi olduğunu kaydeden Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Vekili Mustafa Taşdemir, “Çalıştay konumuz plastik sektörü, ilimiz sanayi işletmelerinin sektörel dağılımı sıralamasında yüzde 8,38’lik oran ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Yine Bakanlığımız Sanayi Sicil Veri Tabanı kayıtlarına göre istihdam edilen kişi sayısına göre yüzde 6,6’lik oran ile üçüncü sırada bulunmaktadır. İhracatta ise yine tekstil ve gıda sektörünün ardından üçüncü sırada bulunmaktadır. Çalıştayımızın Gaziantep ve ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi için hayırlı ve başarılı olmasını diliyorum” dedi.

   Açılış konuşmalarının ardından Sanayi Genel Müdürlüğü Kimya Sanayi Dairesi Başkanı Alpaslan Murat Yıldız ve Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü Üstyapı Uygulama Dairesi Başkanı Caner Koçoğlu, sektörün daha sağlıklı ve verimli büyümesi noktasında atılabilecek adımlar üzerine görüş ve önerilerini aktardı.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen Telegram grubumuza katılabilirsiniz: https://t.me/plastonline

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ