ÇEVKO, 500 bin ton ambalaj atığını ekonomiye kazandırdı

  ÇEVKO, 500 bin ton ambalaj atığını ekonomiye kazandırdı
   Poex

   ÇEVKO Genel Sekreteri İmer, ÇEVKO olarak 2013 yılında yaklaşık 500 bin ton ambalaj atığını geri dönüştürüldüğünü ve yapılan geri dönüşümlerle 1,4 milyar liralık tasarruf elde edildiğini açıkladı.

   İmer, yaptığı açıklamada,”2013 Yılı Çalışmalarının Çevresel ve Ekonomik Faydaları adlı bir rapor hazırladık. ÇEVKO olarak 2013 yılında yaklaşık 500 bin ton ambalaj atığını geri dönüştürdük. Yapılan geri dönüşümlerle 1,4 milyar liralık tasarruf elde edildi. ÇEVKO’nun organizasyonuyla 205 bin ton kağıt ve karton ambalaj atığının geri kazanımını sağladık. 141 bin ton plastik, 92 bin ton cam, 33 bin ton metal, 15 bin 600 ton kompozit, 8 bin ton ise ahşap ambalaj atığını geri dönüşüme sevk ettik.”

   “Atıklar çöplerden ayrı toplanmalı” 

   İmer, geri dönüşümde en büyük sıkıntının, atıkların ayrı toplanmaması olduğuna dikkati çekti.

   Atıkların düzgün toplanıp ayrılmasının, dönüşümde önemli bir süreç olduğunu bildiren İmer, “Ambalaj atıkları, temiz ve sağlıklı bir şekilde çöpten ayrı bir torbada biriktirilmeli ve bunlar çöpten ayrı toplanmalı, ayırma tesisine ulaştırılmalı. Tesislere getirilen atıklar ise türlerine göre ayrılarak geri dönüşüm endüstrisine sevk edilmelidir. Gelişmiş ülkelerde de benimsendiği gibi ambalaj atıklarının geri kazanımının en verimli, sağlıklı ve ekonomik yolu budur” ifadesini kullandı.

   Mete İmer, atık toplama ve geri dönüşüme kazandırma sisteminin doğru yürütülebilmesi için tüketicilerin hassasiyetinin çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ