Çift Vidalı Ekstruderlerde Geri Dönüşüm

  Çift Vidalı Ekstruderlerde Geri Dönüşüm
   Poex

   Doğru proses ve ilgili makine hatlarının seçimi, yatırımın ekonomik başarısını sağlamak için önemli bir adım teşkil eder.

   Atık/hurdaları içeren ekstrüzyon prosesi, esas olarak karıştırma gerektirir. Plastiğin düşük karışma entropisi nedeniyle prosese yüksek enerji sokmak gereklidir. Basit bir ısıtma, iyi malzeme yayılımı için yeterli değildir.

   Çift vidalı ekstrüderin vidaları bu nedenle kanallarına akan plastiğe yüksek basınca maruz kalabilir.

   Geri dönüştürülmüş materyalden başlayarak dayanıklı ürünler elde etmek için özelliklerini değiştirmek ve artırmak gereklidir. Üretim hedefine ulaşmak için gerekli formülasyonları çalışmak ve ilgili özellikleri listelemek ancak geri kazanım tesisinde ne çeşit ürünün üretilmesi gerektiğini bildikten sonra mümkün olacaktır.

   Örnek bir formülasyonda aşağıdaki materyaller kullanılabilir;

   • Mineral dolgu malzemeleri (maliyetleri azaltmak, sertlik ve boyutsal kararlılık sağlamak için)
   • Fiber katkılar (sertliği, mukavemeti ve elektriksel özellikleri artırmak için)
   • Nükleantlar (kristallenme derecesini dönüştürmek için)
   • Yağlayıcılar (prosese yardım etmek için)
   • Uyumlaştırıcılar (kimyasal yapışma sağlamak için)

   Bu materyaller, istenen ürünü elde etmek için geri dönüştürülen atık plastiklerin içerisinde doğru oranlarda karıştırılmalıdır. Bu nedenle nihai ürünlerin kalitesi, dağıtıcı ve yayıcı karıştırmaya dayanır. Ekstrüzyon prosesi plastik geri kazanım prosesinin kritik aşamasını temsil eder.

   Çift vidalı ekstrüderler, yüksek karıştırma kabiliyetine sahiptir. Ana görevi karışımı ekstrüde etmek için yeterince basıncı sağlayamayan tek vidalı ekstrüderler için aynısını söylemeyiz.

   Geri kazanılmış materyalleri işlemek suretiyle, genellikle farklı reolojili iki veya daha fazla bileşenin karışması gerekmektedir. Ekstrüzyon vidalan aracılığı ile, kayma stresi ve uzama stresi yayılması gerekli olan materyal partiküllerine transfer edilir.

   Gaz Alma

   Gaz alma, plastik geri dönüştürme prosesinde diğer bir önemli adımdır. Bu aşamada, ekstrüzyon prosesinde meydana gelen gazlar prosesten uzaklaştırılır.

   Proses koşulları ve vida konfıgürasyonun “optimum ayarı” geri dönüştürülmüş plastiklerde en yüksek performansı sağlamak için gereklidir.

   Geri dönüştürülmüş plastikleri işlerken makinelerin esnek dizaynı bir gerekliliktir. Farklı viskozite ve özelliklerdeki plastiklerin kullanımı, ekstrüder konfigürasyonunu ve proses koşullarının ayarlamasını kolaylıkla değiştirme imkanını sağlar. Çifte vidalı ekstrüderler bu ihtiyaçlar için esnek çözümler sunmakla geri dönüştürülmüş plastiklere değer katmaktadır.

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ