Clariant’ın masterbatch birimi satıldı

  Clariant’ın masterbatch birimi satıldı
   Poex

   İsviçreli masterbatch ve kimyasallar üreticisi Clariant, masterbatch iş birimini yaklaşık 1,6 milyar dolara ABD’li PolyOne’a sattı. Satış işlemi Clariant’ın özel kimyasallara odaklı bir şirket haline gelmesine yönelik önemli bir dönüm noktası oldu. PolyOne’ın satın alma işleminin ardından şirketin yeni ismi de Avient Corporation oldu.

   Hedef odaklı ve yenilikçi bir özel kimyasal şirketi olan Clariant, masterbatch iş biriminin tamamının PolyOne’a satış işlemini tamamladı. Clariant’ın global masterbatch iş birimi ve Hindistan’daki masterbatch iş birimini kapsayan ve iki ayrı işlemlerden oluşan satışın işletme değeri, son 12 ayda beyan edilen (Eylül 2019 tarihinde sona eren) FAVÖK’ün yaklaşık 12,2 katına tekabül eden 1.56 milyar ABD Doları şeklinde gerçekleşti.

   Clariant İcra Kurulu Başkan Vekili Hariolf Kottmann konuyla ilgili, “Bu ticari işlemin tamamlanmasıyla, Clariant tamamen özel kimyasallara odaklı bir şirket olma yönünde önemli bir adım daha atmış oluyor. Clariant, üç temel iş alanı Bakım Kimyasalları, Kataliz ve Doğal Kaynaklara odaklanarak pazarın üzerinde büyüme, daha yüksek kârlılık ve daha güçlü nakit akışı sağlamayı amaçlıyor. Masterbatches ve Healthcare Packaging iş birimlerinin satışını başarıyla gerçekleştirmemizin ardından, hedefimiz artık Pigmentler iş birimimizin tasfiye edilmesi olacak” dedi.

   Masterbatch iş biriminin satışının tamamlanmasının yanı sıra Pigmentler iş biriminin beklenen satışının bir sonucu olarak, Clariant mümkün olan en kısa süre içerisinde hissedarlarına hisse başına 3,00 CHF (2,8 EURO) değerli olağanüstü bir hisse dağıtımı gerçekleştirecek. Clariant Yönetim Kurulu temettü hak ediş tarihini 6 Temmuz 2020, temettü almaya hak kazananların belirleneceği tarihi 7 Temmuz 2020 ve olağanüstü temettü dağıtımı ödeme tarihini ise 8 Temmuz 2020 olarak belirledi. Daha önce açıklandığı üzere, hedeflenen satışlardan elde edilen net gelirin kalanı temel iş alanlarındaki inovasyonlar ve teknolojik uygulamalara dair yatırımlarda ve Clariant’ın bilançosunun güçlendirilmesinde kullanılacak.

   Clariant’ın 29 ülkede faaliyet gösteren masterbatch birimlerinde çalışan yaklaşık 3 bin 500 kişi Avient ailesine katılarak 9.100 kişilik çalışan kadrosunun bir parçası oldu.

    

   Sektörden gelişmeleri takip etmek için bu bağlantıyı takip ederek yalnızca yöneticiler tarafından mesaj gönderilebilen WhatsApp grubumuza katılabilirsiniz: https://chat.whatsapp.com/49jJ8XuxSSWK32KkAWiRJ7

   Sitemizde yer alan haberlerle ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için destek@plastonline.com üzerinden veya takip eden WhatsApp bağlantısı üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz; api.whatsapp.com/send?phone=905544041381

   ZİYARETÇİ YORUMLARI

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   BİR YORUM YAZ